Aktualności

Reklama ATL, BTL czy TTL – wyjaśniamy różnicę
Czytaj więcej

Reklama ATL, BTL czy TTL – wyjaśniamy różnicę

Wbrew pozorom, reklama nie jest niczym nowym i towarzyszy człowiekowi od wieków. Z czasem zmieniają się tylko sposoby docierania do potencjalnych klientów i np. obok szyldów czy wolnostojących konstrukcji z wielkoformatowymi plakatami pojawia się marketing internetowy. W związku z tą dynamiką powstały definicje opisujące różne rodzaje komunikacji marki z konsumentem, które są wykorzystywane podczas kampanii marketingowych.

ATL, czyli kampania skierowana do wszystkich

ATL to skrót od angielskich słów „above the line”, co można tłumaczyć zwrotem „nad linią” w marketingu rozumianym, jako działania skierowane do masowego odbiorcy. Ta dość ogólna definicja oznacza, że kampania nie jest spersonalizowana, a jej celem jest dotarcie do jak największej ilości osób, a nie do konkretnej grupy docelowej. Dlatego podczas promocji wykorzystuje się takie kanały dystrybucji treści jak telewizja, radio, broszury, katalogi, a także wolnostojące konstrukcje reklamowe czy wielkoformatowe plakaty. Tego typu zabiegi są z reguły dość kosztowne, jednak dzięki nim przekaz będzie widoczny dla wielu, często nawet przypadkowych konsumentów, którzy w przyszłości będą rozpoznawać markę i być może zdecydują się na zakup firmowanych przez nią produktów.

BTL, czyli sposób na dotarcie do konkretnej grupy

BTL to z kolei skrót od „below the line” tłumaczony, jako „poniżej linii” i oznaczający coś dokładnie odwrotnego niż strategia ATL. Tutaj cały wysiłek marketingowców skierowany jest na to, aby treści reklamowe dotarły do konkretnej grupy docelowej, czyli np. do sportowców, studentów czy rodziców przedszkolaków. W tym celu wykorzystuje się bogaty asortyment nowoczesnych narzędzi internetowych takich jak mailing, akcje w social mediach, programy lojalnościowe, ale też tradycyjne produkty reklamowe spotykane w punktach sprzedaży odwiedzanych przez klientów poszukujących konkretnych towarów. Do tych akcesoriów nalezą np. wobblery, standy, plakaty oraz wiele innych gadżetów promocyjnych przydatnych w kampanii BTL.

A może złoty środek?

W dzisiejszych czasach opisany podział nie zawsze się sprawdza. Już sama reklama jest pojęciem bardzo ogólnym, a jej definicja, ze względu na postęp technologiczny, może ulegać pewnym modyfikacjom. Obecnie wielu autorów kampanii promocyjnych decyduje się na złoty środek w postaci strategii TTL („through the line” – przez linię), która po prostu łączy w sobie elementy ATL i BTL. Dzięki temu można jednocześnie zwiększyć rozpoznawalność marki wśród społeczeństwa, ale też dotrzeć do konkretnej grupy docelowej. Przykładem mogą być obecne w przestrzeni miejskiej wolnostojące konstrukcje, na których znajduje się wielkoformatowa reklama sportowych butów, a towarzyszy jej spersonalizowany mailing skierowany do klientów klubów fitness.

Co wybrać?

Rynek konsumentów nieustająco się zmienia, a firmy zajmujące się promocją próbują za nim nadążyć. Działania marketingowe nie zawsze można łatwo określić jedną definicją, bo często są bardzo różnorodne, a autorzy kampanii korzystają z wielu form dotarcia do odbiorców. Stoiska targowe, wolnostojące konstrukcje z reklamą wielkoformatową, litery świetlne mogą się doskonale łączyć z mailingiem, konkursami w social mediach czy telemarketingiem. Wszystko to przynosi marce popularność oraz powoduje rzeczywisty wzrost sprzedaży. Jeśli jednak zachodzi konieczność wyboru pomiędzy ATL, BTL czy TTL trzeba się kierować zamierzonym celem kampanii oraz oczywiście budżetem, który – nie ma, co ukrywać – może odegrać decydującą rolę w wybraniu konkretnej strategii.

Przygotowanie pliku do druku – CMYK czy RGB? 4 sprawdzone praktyki
Czytaj więcej

Przygotowanie pliku do druku – CMYK czy RGB? 4 sprawdzone praktyki

Oglądany na ekranie komputera projekt plakatu czy ulotki często zachwyca żywymi i głębokimi kolorami. Warto jednak wiedzieć, że aby po wydrukowaniu nadal tak było, trzeba go odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, pracując nad kolorystyką mającego trafić do drukarni pliku oraz w jakich sytuacjach wybrać kolor z palety pantone.

Zamień RGB na CMYK

Zapewne każdy, kto miał jakikolwiek kontakt z projektowaniem materiałów graficznych, słyszał o czymś takim jak paleta kolorów RGB i CMYK, jednak nie zawsze od razu wiadomo, o co w tym chodzi. Określenia te dotyczą przestrzeni barw i nie wgłębiając się w szczegóły, wystarczy zaznaczyć, że prace przygotowane w pierwszym modelu najlepiej prezentują się na urządzeniach elektronicznych, a więc na wszelkich emitujących światło ekranach, natomiast drugi profil kolorystyczny stosuje się wtedy, gdy plik jest przeznaczony do druku. Wtedy można mieć największą pewność, że kolory na gotowym produkcie będą najbardziej zbliżone do tych, które zostały przewidziane podczas tworzenia projektu. Przed jego wysłaniem do drukarni należy więc przekonwertować kolorystykę z trybu RGB na CMYK i dokonać ewentualnej korekcji barw.

Chcesz idealnego koloru – wybierz go z pantone

To rozwiązanie dla tych, którym zależy na idealnym odwzorowaniu danego koloru. Jakie różnice znajdziemy, analizując RGB a CMYK? W przeciwieństwie do przestrzeni ich barw, kolory pantone zawsze będą takie same, jak te wskazane we wzorniku, na którym oznaczone są odpowiednimi numerami. Drukowanie jest tu nieco droższe, jednak w uzasadnionych przypadkach jak najbardziej wskazane. Dotyczy to np. materiałów, na których umieszczane jest firmowe logo – aby zachować spójność identyfikacji wizualnej firmy, zawsze powinno ono być dokładnie w tej samej barwie. Jeśli więc potrzebujesz perfekcyjnego, a nie tylko podobnego odcienia, przygotowując plik do druku, wybierz go z palety pantone.

Większą ilość materiałów zlecaj w jednej drukarni

Wiele przedsiębiorstw potrzebuje dużej ilości materiałów graficznych, np. w postaci folderów, wizytówek czy broszur. Warto wiedzieć, że nawet prawidłowe przygotowanie każdego pliku do druku może nie zapewnić idealnych kolorów, jeśli produkcją będą się zajmować różne drukarnie. Najlepiej powierzyć to jednej firmie, wtedy można mieć pewność, że paleta kolorystyczna poszczególnych partii będzie jednolita i spójna.

Sprawdź plik przed wysłaniem

Drukarnie zapewne nieraz poprawiają błędy klientów lub kontaktują się z nimi w celu doprecyzowania zlecenia. Nawet jeśli wiesz, jak przygotować plik do druku, może się zdarzyć, że coś przeoczysz, dlatego zawsze przed jego wysłaniem dokładnie sprawdź wszystkie parametry. Oczywiście dotyczą one nie tylko tego, czy zamieniłeś tryb RGB na CMYK lub określiłeś kolory z palety barw pantone, ale też wielu innych kwestii, takich jak np. spady, rozdzielczość, zamiana fontów na krzywe, czy po prostu rozmiar. Jeśli wszystko jest w porządku, czas wysłać projekt, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej szukać potrzebnych informacji w konkretnej drukarni.

Planowanie kampanii reklamowej – jak dobrać odpowiednią formę reklamy
Czytaj więcej

Planowanie kampanii reklamowej – jak dobrać odpowiednią formę reklamy

Nie od dziś wiadomo, że aby klienci chcieli kupić dany produkt, muszą się o nim dowiedzieć. Czasem oczywiście taka informacja dociera do nich tak zwaną pocztą pantoflową, jednak, aby sprzedaż rzeczywiście była satysfakcjonująca, niezbędna jest dobrze zorganizowana kampania promocyjna. Jak więc zabrać się za planowanie takiej strategii, aby wybrać najskuteczniejsze formy przekazu reklamowego?

Wyznaczenie celu kampanii

Wbrew pozorom, nie zawsze głównym założeniem działań marketingowych jest sprzedaż. Bywa i tak, że dany produkt jest jeszcze nieznany na rynku – wtedy cele kampanii reklamowej koncentrują się wokół poinformowania potencjalnych klientów o jego istnieniu. Czasem, np. w przypadku marki, która ma już swoich wielbicieli, chodzi o to, aby przypomnieć im o danej firmie i podtrzymać kontakt, który w przyszłości zaowocuje lojalnością konsumentów podczas zakupów. Dokładne określenie celu już na etapie planowania strategii promocyjnej pomoże w jej dalszych etapach, takich jak np. wyłonienie grupy odbiorców czy wybranie odpowiedniej formy reklamy.

Wskazanie grupy docelowej

To element, o którym na pewno nie można zapomnieć! Żaden plan kampanii reklamowej nie obejdzie się bez wskazania tych, do których jest ona skierowana. Powód jest prosty – wytypowanie osób, które najprawdopodobniej kupią promowany produkt, pozwoli na określenie ich wieku, płci, zainteresowań czy preferowanych zachowań oraz wyborów. Dzięki temu zwiększa się szansa na precyzyjne dopasowane formy i treści reklamy, tak, aby była zauważalna i przekonująca. Spersonalizowanie przekazu pod kątem konkretnego odbiorcy to jeden z najważniejszych elementów wpływających na sukces akcji promocyjnej.

Wybór odpowiedniej formy reklamy

To nic innego, jak zaplanowanie tego, w jaki sposób dotrzeć z przekazem do konsumentów. Wcześniejsze określenie celu kampanii oraz grupy odbiorców ułatwi decyzję dotyczącą tego, jaka forma reklamy będzie w danym przypadku najbardziej pożądana i skuteczna. Jeżeli więc potencjalnymi klientami są młodzi ludzie, najlepiej zdecydować się na portale społecznościowe, które dają ogromne możliwości niestandardowych promocji, takich jak dyskusje na forach, konkursy z „lajkami”, czy zaangażowanie popularnych influencerów. Jeśli jednak produkt przeznaczony jest dla osób starszych, dobrym planem mogą być różne rodzaje reklamy zewnętrznej (np. plakaty na przystankach komunikacji miejskiej czy billboardy w uczęszczanych miejscach) albo skorzystanie z przekazu radiowego lub telewizyjnego. Tym, co wpływa na wybór konkretnego kanału komunikacji, jest precyzyjne określenie cech konsumenta.

Od teorii do praktyki, czyli projekt

Po etapie obmyślania strategii przychodzi czas na jej realizację. To moment, w którym planowanie kampanii reklamowej należy przekuć w rzeczywiste projekty. Efektem tych działań są np. zwracające uwagę billboardy, chwytliwe hasła czy zmodyfikowana strona internetowa. W tym momencie warto pamiętać o tym, że czasem nawet najlepszy plan może okazać się niedopracowany, dlatego przed ostatecznym uruchomieniem akcji promocyjnej należy dokładnie przeanalizować wszystkie pomysły.

Monitorowanie, czyli sprawdzanie skuteczności kampanii

Staranny plan oraz realizacja strategii marketingowej to nie wszystko. Aby dowiedzieć się, czy akcja przyniosła oczekiwany skutek i pieniądze na promocję zostały dobrze wydane, trzeba sprawdzić efekty jej działania. Wybór metod zależy tu od wybranych form i celów reklamy, dlatego czasem będzie to zbadanie tego, czy zwiększył się ruch na stronie www, innym razem natomiast sprawdzenie, o ile wzrosła sprzedaż produktu, który był „bohaterem” bilboardów. Na pewno pomoże to w przyszłych projektach i pozwoli uniknąć niektórych błędów.

Szyld firmowy – dodatkowa reklama na budynku. Czy warto?
Czytaj więcej

Szyld firmowy – dodatkowa reklama na budynku. Czy warto?

Nie da się ukryć, że aby prowadzić działalność gospodarczą, trzeba zadbać o jej promocję. Jedną z najstarszych form reklamy jest klasyczny szyld z logiem umieszczany zazwyczaj na zewnętrznej ścianie budynku, w którym mieści się firma. Można się zastanawiać, czy dziś, w dobie nowoczesnych technologii, takie rozwiązanie ma jeszcze sens – sprawdźmy więc argumenty przemawiające za tym, aby nie rezygnować z tego pomysłu.

Szyld, czyli informacja dla klientów

Każda firma, zwłaszcza ta, która działa stacjonarnie, powinna być tak zlokalizowana, aby łatwo było do niej trafić. Umieszczony na budynku zewnętrzny szyld reklamowy to jeden z najskuteczniejszych sposobów oznaczenia siedziby przedsiębiorstwa i zaproszenia klientów do środka. Tego typu reklama pełni głównie funkcję informacyjną, gdyż charakteryzuje się prostotą i minimalizmem – nie umieszcza się tu zbędnych ozdobników czy haseł – liczą się konkretne dane firmowe, takie jak nazwa, logo czy piętro, na którym znajduje lokal. Nawet w dzisiejszych czasach nic nie zastąpi tego wyrazistego wizualnego przekazu, dzięki któremu każdy szybko odnajdzie miejsce, którego szuka.

Szyld, jako element wizerunku firmy

Zadaniem reklamy jest promocja oraz budowanie rozpoznawalności marki. Robi się to na wiele sposobów, a jednym z nich może być właśnie szyld z logo firmy, którego projekt powinien być spójny z identyfikacją wizualną danego przedsiębiorstwa. Zamontowana na elewacji budynku tablica informacyjna, choć nie zawiera wiele treści, bardzo dobrze sprawdza się jako zewnętrzny element reklamowy, który może trwale zapaść w świadomości zarówno klientów, jak i przypadkowych przechodniów. Warunkiem jest tu oczywiście wysoka estetyka wykonania oraz ciekawy przyciągający uwagę projekt.

Szybka wizytówka firmy

Często pierwszy kontakt z daną firmą odbywa się właśnie za pośrednictwem szyldu reklamowego. Nawet niewielka reklama na budynku, jeśli została zaprojektowana przez kreatywnego grafika, może być doskonałą wizytówką, która na wstępie informuje konsumenta, z jaką branżą ma do czynienia. Już za pomocą samych kolorów lub kształtów można zasygnalizować przyświecającą całej działalności filozofię oraz bliskie właścicielom idee. Dobrym przykładem będzie tu kojarzona z ekologią barwa zielona wykorzystywana przez punkt ze zdrową żywnością lub tablica firmowa wzorująca się np. na sylwetce ryby, promująca sklep z owocami morza.

Wyróżnik na tle konkurencji

Zdarza się, że w jednym budynku znajdują się siedziby wielu przedsiębiorstw, które umieszczają swoje reklamy na jego zewnętrznej części. Wyróżniający się szyld firmowy z logiem działa wtedy nie tylko jak drogowskaz, ale też jak identyfikator, dzięki któremu konkurencja schodzi na dalszy plan. To jeden z wielu elementów reklamowych budujących markę i wpływających na jej pozytywne postrzeganie przez konsumentów.

Podsumowując – pomimo ogromnego rozwoju marketingu internetowego, nadal warto inwestować w klasyczne firmowe szyldy reklamowe. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby byłe trwałe, estetyczne, dopasowane do otoczenia i oczywiście interesujące.

Event marketing – skuteczny sposób na budowanie wizerunku
Czytaj więcej

Event marketing – skuteczny sposób na budowanie wizerunku

Marketing to pojęcie bardzo ogólne, odnoszące się do promowania działań w celu wzmacniania swojego znaczenia na rynku jako marki. Jednak w zależności od rodzaju biznesu, jaki prowadzisz, musisz wziąć pod uwagę różne formy promocji. Nie dla każdej firmy rozdawanie ulotek na ulicy będzie odpowiednim sposobem na budowanie wizerunku. Dla kogo dobrą opcją będzie tak zwany event marketing?

Czym jest ten rodzaj promocji?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to promowanie się podczas różnorodnych eventów, czyli wydarzeń. Mogą to być różnego rodzaju zawody sportowe, akcje charytatywne, targi, koncerty i inne miejsca, w których ludzie spotykają się na żywo, aby przeżywać. To właśnie odczuwanie emocji i żywy kontakt z przedstawicielami różnych branż są motorem napędowym event marketingu. Zamiast w suchy, bezosobowy sposób promować swoje działania w sieci, radiu, telewizji czy gazecie, przedstawiciele różnych firm budują bezpośrednią relację z klientem (ale również z kontrahentem!) i wchodzą z nim w interakcje.

Co można promować w ten sposób?

Najwięcej korzyści z tego rodzaju reklamy odniosą przedstawiciele branż oferujący produkty lub usługi, których warto przed zakupieniem dotknąć, obejrzeć jak działają, sprawdzić na sobie. Nie bez powodu to właśnie branżowe targi są tym, z czym najlepiej kojarzy się event marketing. Przykłady firm, w których się to sprawdza, to, chociażby, te funkcjonujące w branży ślubnej, samochodowej czy budowlanej. Osoby, które planują zorganizować wesele swoich marzeń, ale również wedding plannerzy, chętnie zobaczą najnowsze trendy i złapią kilka wartościowych kontaktów. Dealerzy samochodów, pracownicy magazynów motoryzacyjnych czy pasjonaci aut luksusowych wybierają się na targi, by kupić świetny samochód lub znaleźć wartościowe tematy na artykuły do swojego czasopisma – czyli promować konkretne produkty dalej. Inwestorzy, którzy planują budowę domu i poszukują nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, deweloperzy i firmy budowlane spotykają się na targach, aby wspólnie wpływać na tę branżę dzięki swoim dalszym działaniom. Stoiska targowe to miejsca, z których każda strona może wynieść coś dla siebie – fantastycznie służą zatem promocji.

Jak zaprezentować siebie na targach?

Jeśli planujesz promować swoją firmę na targach branżowych, każdy element tej formy reklamy musi być dopięty na ostatni guzik. Nikt nie potraktuje Cię poważnie, jeśli projekty swoich nowych osiedli będziesz prezentował na wydrukowanych kartkach A4 na składanym krzesełku. Warto zainwestować w projektowanie stoisk targowych – usługę, dzięki której uzyskasz miejsce do aktywnego reklamowania swoich usług o odpowiednim rozmiarze, wyposażone we właściwe stanowiska pokazowe, sprzęt i materiały reklamowe. W olbrzymiej zadaszonej hali lub na świeżym powietrzu Twoje stoisko musi się wyróżniać spośród wielu konkurencyjnych. Warto więc zadbać o to, aby promować swoje produkty i usługi w miejscu spójnym z identyfikacją wizualną Twojej firmy – jej kolorystyką, logotypami, wzornictwem. Stoiska eventowe mają być wysokiej jakości i stanowić Twoją wizytówkę. Pozwól więc sobie pomóc w ich zaprojektowaniu. Na targach, koncertach, zawodach sportowych czy meczach przewijają się setki, jeśli nie tysiące osób. Wśród nich spora część zajrzy do Twojego stoiska, patrząc, co przygotowała Twoja firma. Być może jakiś procent z nich to będą Twoi przyszli klienci lub kontrahenci – a skoro tak, to z pewnością warto było zainwestować w porządne stoisko targowe, bo to rodzaj inwestycji, która może się zwrócić w ciągu kilku najbliższych tygodni po zakończeniu eventu!

Materiały POS – co to jest i jak może pomóc Twojej firmie?
Czytaj więcej

Materiały POS – co to jest i jak może pomóc Twojej firmie?

Reklama typu BTL (Below the Line), czyli działania skierowane do konkretnej grupy konsumentów, mają swoje odpowiednie nośniki – czyli materiały POS. To różne sposoby promocji, które nie są prezentowane w środkach masowego przekazu, a jedynie w sprzedaży bezpośredniej. Co to są materiały POS i jak wpływają na realne wskaźniki sprzedażowe?

Jaka rozumieć to określenie?

W marketingu używa się wielu sformułowań nie do końca zrozumiałych nawet dla osób, które planują skorzystanie z szerokiej formy promocji swojej firmy za pośrednictwem specjalistycznej agencji. Definicja mówi, że materiały POS oznacza „wspierające sprzedaż”. Wykonane są głównie z papieru i tworzyw sztucznych. Są to fizyczne elementy przydatne przy eksponowaniu produktów w sklepie stacjonarnym lub na targach, opatrzone stosowną kolorystyką, pobieżnymi informacjami, i spełniające określoną funkcję praktyczno-promocyjną.

Jakie są najczęściej występujące materiały POS?

Najczęściej występujące materiały POS to m.in.:

  • dyspensery – pojemniki, z których można wyjmować pojedyncze sztuki konkretnego produktu;
  • bilownice – twarde tacki na bilon umieszczane na ladzie;
  • standy – stojące „szafy” z wyeksponowanymi produktami danej marki;
  • hangery – zwisające z sufitu informacje;
  • flagietki – flagi reklamowe;
  • roll upy – stojące plakaty reklamowe;
  • wobblery – przyklejane do regału niewielkie odstające plakietki wyróżniające dany produkt.

Wszelkie materiały POS są zawsze projektowane na indywidualne zamówienie, ponieważ zawierają identyfikację wizualną charakterystyczną dla danej marki.

Kto powinien w nie zainwestować?

Z tego rodzaju reklamą możemy się spotkać nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również na targach czy podczas różnych eventów, na których marki mogą się promować. To producenci powinni być zainteresowani zleceniem ich wykonania i wykorzystywaniem ich w przestrzeni publicznej. Dzięki takim nośnikom możliwe jest zwrócenie uwagi potencjalnego konsumenta na nowość w ofercie, niezwykle atrakcyjną cenę czy obowiązująca promocję. Bardzo często konsumenci sięgają po tak oznakowane produkty, ponieważ wyróżniają się one spośród konkurencyjnych. Projektowanie materiałów POS to zadanie wymagające doskonałej znajomości obecnych trendów, dobrego wykorzystania ich rodzaju do konkretnego produktu i miejsca promocji, a także zmysłu estetycznego. Należy pamiętać, że nie powinny one przytłaczać ani być zbyt krzykliwe – tylko dzięki temu mają szansę spełnić swoją funkcję.

Dlaczego warto zainwestować w materiały POS?

W czasach stale powiększającej się konkurencji w branży, należy być otwartym na nowe formy reklamy, nie tylko w mediach, ale również w przestrzeni publicznej. Sprzedając cokolwiek w sklepach stacjonarnych, należy liczyć się z dużą konkurencyjnością i tym, że nie zawsze można skusić konsumentów do zakupu swojego towaru niską ceną. Klienci, którzy widzą dobrze wyeksponowane produkty wystawione w sklepie, podświadomie czują, że w ich promocję włożone są spore pieniądze – a to oznacza, że producenta stać na działania marketingowe, ponieważ może się pochwalić dużym popytem na swoje wyroby. To skłania ich do zakupu – i właśnie do tego efektu warto zmierzać, będąc właścicielem marki!

Jak reklamować firmę offline? 5 przydatnych wskazówek
Czytaj więcej

Jak reklamować firmę offline? 5 przydatnych wskazówek

Bez względu na to, jakiego rodzaju biznes prowadzisz, powinieneś go promować – jeśli tylko nie obejmuje go zakaz reklamy. Robienie tego w sieci to najlepszy sposób na zwiększenie swoich zysków, gdy zależy Ci na globalnym odbiorze. Jednak Twoja firma powinna być też doskonale widzialna i rozpoznawalna lokalnie – tutaj sprawdzi się już wykorzystanie tradycyjnych metod reklamowania. Jak to robić offline? Oto 5 porad!

Jakie są tradycyjne formy reklamy?

Dawniej, w erze „przed Internetem”, przedsiębiorcy nie mieli zbyt dużego pola manewru, aby pokazać potencjalnym klientom, dlaczego warto wybrać ich firmę. Jednak wówczas konkurencyjność była również na niższym poziomie. Promowano się więc w radiu, gazetach i telewizji, jako jedynych dostępnych wówczas mediach. Czwarta reklama tradycyjna to tak zwany outdoor – czyli wszystko, co na zewnątrz budynków. W jej skład wchodzą:

  • bannery,
  • plakaty,
  • ulotki,
  • wizytówki,
  • foldery,
  • broszury informacyjne,
  • szyldy,
  • potykacze,
  • pylony reklamowe
  • materiały reklamowe rozsyłane pocztą (na przykład reklama na rachunkach czy ofertach kierowanych imiennie do adresata),
  • gadżety reklamowe,
  • oklejanie samochodów.

Pomimo szerokiego rozwoju branży reklamowej w Internecie, wcale nie tracą one na popularności – ponieważ wykorzystują najprostsze mechanizmy skojarzeniowe, na których bazuje marketing.

Dlaczego trzeba promować biznes offline?

Warto wspomnieć, że reklama offline nie będzie wymagana w przypadku każdego biznesu – dlatego każda działalność wymaga indywidualnego rozpatrzenia tego, czy w ogóle opłaca się w nią zainwestować. W większości przypadków jednak tak jest – gdy Twoja firma ma stacjonarną siedzibę lub działa na rynku lokalnym, w którym potrzebuje być rozpoznawana przez mieszkańców. Jeśli oferujesz usługi w branży budowlanej, hydraulicznej, fryzjerskiej, kosmetycznej, rekreacyjnej lub jakiejkolwiek innej, w której zależy Ci na dopływie lokalnych klientów, musisz sprawić, by wszyscy okoliczni mieszkańcy wiedzieli, gdzie Cię szukać. Potrzebna Ci zatem tradycyjna reklama firmy – na bannerach, plakatach czy ulotkach, ale również w postaci kolorowych szyldów czy neonów nad siedzibą. Dzięki temu wyróżnisz się na tle architektury miasta i sprawisz, że jego mieszkańcy będą o Tobie wiedzieli – i być może za jakiś czas poczują potrzebę skorzystania z Twoich usług lub zakupienia produktów.

Jak skutecznie robić reklamę tradycyjną? 5 porad

Wiesz już, że trzeba to robić, ale czy wiesz, jak reklamować firmę offline w sposób skuteczny, czyli przynoszący realnych klientów? Podpowiadamy:

  1. Współpracuj z najlepszymi w branży – nie musisz znać się na reklamie tradycyjnej, ważne, aby wybrana przez Ciebie firma reklamowa się na tym znała!
  2. Słuchaj podpowiedzi specjalistów – nawet gdy Twoja wizja znacząco odbiega od tego, co proponują, zaufaj im – nie bez powodu mają setki zadowolonych klientów.
  3. Pomyśl o reklamie świetlnej – tak, aby Twój szyld było widać nie tylko w dzień, ale również po zmroku, podczas wieczornych spacerów. Pamiętaj, że zimą bardzo wcześnie się ściemnia, więc bez tej formy reklamy stracisz połowę doby, podczas której mógłbyś być zauważony!
  4. Nie bój się „reklamy szokującej” – skonsultuj się jednak ze specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać tę odpowiednią do Twojego biznesu.
  5. Stwórz spójną identyfikację wizualną firmy – dzięki niej wyróżnisz się na tle konkurencji.

Tak naprawdę jest wiele zasad, jakich należy się trzymać, aby stworzyć udany koncept tradycyjnej reklamy. Dlatego spośród pięciu naszych rad, te dwie pierwsze będą najważniejsze – dzięki nim najlepsi z najlepszych będą pracować nad tym, by Twój biznes rozwijał się również lokalnie!

Tabliczki informacyjne – najważniejszy element architektury informacji w sklepie stacjonarnym
Czytaj więcej

Tabliczki informacyjne – najważniejszy element architektury informacji w sklepie stacjonarnym

W sklepie stacjonarnym każdy klient ma możliwość dokładnego obejrzenia produktu, zanim dokona zakupu. Poza jego wyeksponowaniem i umieszczeniem wyraźnej, czytelnej i obowiązującej ceny, nie są potrzebne dodatkowe informacje dla konsumenta. Może on uzyskać je bezpośrednio z opakowania lub przekonać się o cechach wyrobu naocznie, przez zapach, smak lub dotyk. W jaki sposób sklep stacjonarny powinien zadbać o oznakowanie i dlaczego musi to zrobić?

Jakie tabliczki są przydatne w sklepach stacjonarnych?

W sklepie spożywczym bardzo często można spotkać się z wiszącymi nad kasą treściami dotyczącymi na przykład zwrotów i reklamacji. Tabliczki informacyjne mogą też przypominać o możliwości weryfikacji wieku przez sprzedawcę w przypadku zakupu wyrobów tytoniowych lub alkoholowych, czy też odmowie ich sprzedaży osobom nietrzeźwym. Przydają się również do oznakowania drzwi zakazem wstępu osobom nieupoważnionym, czy informacją o wyjściu ewakuacyjnym. Tak naprawdę są one w każdym sklepie, choć często ich nie zauważamy. Ich zadaniem jest przede wszystkim informowanie o ważnych zasadach dotyczących zawieranych transakcji, ale też o promocjach, sposobie postępowania w razie ewakuacji, czy regulaminie danego sklepu.

Jakie powinny być te elementy architektury?

Bardzo istotne jest to, aby tabliczka informacyjna była odpowiednio zaprojektowana. Musi zawierać wszystkie niezbędne treści napisane językiem przystępnym dla przeciętnych odbiorców. W niektórych przypadkach konieczne jest umieszczenie stosownych artykułów wynikających z przepisów prawa, do którego może się odwołać konsument w razie potrzeby. Ten prosty element oznakowania w sklepie musi być dobrze widoczny – mieć odpowiednio duży rozmiar, kolor, który będzie odznaczał się na ścianie lub w miejscu, na którym zostanie umieszczony, a także wyraźną i dobrze widoczny na danym tle font lub symbole graficzne. Te wszystkie cechy są bardzo istotne zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy, który może powołać się na informacje znajdujące się na tabliczce wywieszonej w widocznym miejscu.

Jakie jeszcze funkcje spełnia oznakowanie wewnętrzne?

Takie elementy mogą ułatwiać poruszanie się po dużych sklepach – na przykład dwupoziomowych, pomagają ustalić kierunek kolejki, a także informują o możliwościach płatności. Rzecz jasna osoba zarządzająca butikiem czy marketem ma możliwość umieszczenia na takich tablicach dowolnych informacji, które w jej ocenie są przydatne do sprawnej komunikacji z klientami. W przypadku wielkopowierzchniowych sklepów bardzo często projektuje się tablice informacyjne na zamówienie – szczególnie gdy sklep należy do dużej sieci i te elementy oznakowania wewnętrznego potrzebne są w większych ilościach, do kilku sklepów. Pozwala to zachować spójność z identyfikacją wizualną firmy, czyli jej kolorystyką, czcionką i innymi cechami.

Dlaczego warto zamówić własne tablice?

W sprzedaży dostępne są gotowe wywieszki informujące na przykład o godzinach otwarcia sklepu, zakazie sprzedaży alkoholu nieletnim czy regulaminie BHP. Jeśli Twoja firma charakteryzuje się wyjątkową identyfikacją wizualną, warto zadbać o to, aby te drobne elementy architektury wynikały właśnie z niej. Taka tabliczka z własnym napisem może pomóc Ci przekazać informacje w sposób zbliżony do polityki Twojego sklepu – na przykład z większą dozą humoru. Wielu klientów agencji reklamowych jest zdziwionych tym, jak wielki wpływ na komunikację z konsumentem może mieć właśnie taka drobna, pozornie nieistotna informacja, zawarta zamiast na zapisanej odręcznie kartce – na odpowiednim tworzywie, w specjalnie zaprojektowanej kolorystyce i stylistyce.

Reklama outdoor – 5 sprawdzonych praktyk w projektowaniu reklamy zewnętrznej
Czytaj więcej

Reklama outdoor – 5 sprawdzonych praktyk w projektowaniu reklamy zewnętrznej

Reklama zewnętrzna wciąż ma się świetnie – jest idealna, aby promować biznes lokalnie. Choć ma być wyrazista i przyciągać uwagę, jest kilka zasad, których warto się trzymać, aby zrobić to, jednocześnie nie przekraczając magicznej granicy dobrego smaku. Prezentujemy 5 z nich – zobacz sprawdzone praktyki projektowania reklam outdoorowych!

Dlaczego warto stosować ten rodzaj promocji?

Czym jest reklama zewnętrzna? Jest to po prostu tradycyjna forma prezencji firmy, opierająca się na grafice, zdjęciach, kolorach, treści i podświetleniu. Umieszcza się ją w formie szyldów, plakatów, bannerów, potykaczy, ulotek i innych materiałów poligraficznych. Pomimo tego, że dziś większość biznesów opiera się na promocji w Internecie za pośrednictwem różnych form przekazu, agencje reklamowe wciąż nie zaprzestają produkować klasycznych ulotek czy folderów. Jesteśmy wzrokowcami – choć nie robi na nas jako konsumentach wrażenia misternie zaprojektowane logo zakładu fryzjerskiego, to jeśli będą stać obok siebie dwa – jeden z nowoczesnym szyldem z ciekawą nazwą; drugi natomiast z obdrapaną tabliczką z napisem „FRYZJER” mającą czasy swojej świetności w latach 70. ubiegłego wieku – przeciętny odbiorca chętniej wejdzie do tego pierwszego lokalu, nawet ze świadomością, że za usługę może zapłacić więcej.

W jakich sytuacjach sprawdzi się reklama outdoorowa?

Nie każdy biznes może i powinien istnieć w świadomości szerokiego, globalnego grona odbiorców. Przykładowo – szewc będzie świadczył swoje usługi dla raczej wąskiego grona klientów z najbliższej okolicy. W końcu raczej nikt nie oddaje butów do naprawy do miasta oddalonego setki kilometrów od miejsca zamieszkania. Warto byłoby uświadomić ludzi, którzy codziennie przechodzą obok zakładu szewskiego do pracy, czy mijają go na spacerach po dzielnicy, że to właśnie mogą odnowić swoje ulubione skórzane pantofle. Reklama outdoorowa w formie wielkopowierzchniowych bannerów to świetne rozwiązanie na przykład dla deweloperów, którzy chcą informować o swoich inwestycjach osoby przejeżdżające głównymi ekspresowymi drogami z pobliskich miast i wsi. Plakat na słupie ogłoszeniowym sprawdzi się w przypadku grupy muzycznej, która chce dać koncert w danym mieście. Ulotka z kolei przyda się pizzerii, która oferuje dostawę w danej dzielnicy – bo gdy chcemy zamówić pizzę, chętnie po nią sięgamy, mając na niej menu i numer kontaktowy. Różne rodzaje reklamy zewnętrznej mają rozmaite zastosowania – jeśli nie wiesz, którą wybrać, zdaj się na specjalistów z agencji reklamowej!

Zasady tworzenia dobrych materiałów outdoorowych

  1. Prostota – im prościej, tym lepiej. Nikt nie chce czytać skomplikowanych opisów Twoich produktów czy zasad korzystania z usług. Masz promocję – ogłoś ją i daj znać, gdzie trzeba przyjść, by z niej skorzystać!
  2. Czytelność – treść musi być dobrze widoczna, a informacje podane w taki sposób, by od razu zapadały w pamięć.
  3. Atrakcyjność – nietypowa grafika, unikatowa uroda modelki na zdjęciu, ciekawa gra słowna, niebanalna kolorystyka – zleć to fachowcom, oni będą wiedzieli, jak podsycić zainteresowanie reklamą zewnętrzną.
  4. Uporządkowanie treści – najpierw musi się rzucić w oczy to, czym chcesz zainteresować odbiorcę. Gdy Ci się to uda – spraw, aby szybko odnalazł on pozostałe informacje, które mogą go zainteresować.
  5. Intryguj, a nie szokuj – wulgarność i tani erotyzm były niegdyś popularnym sposobem na zwrócenie uwagi przechodniów. Dziś są tylko symbolem kiczu. Unikaj tego, jeśli chcesz, by Twoja marka była kojarzona z poważnymi, jakościowymi usługami. Nie musisz uciekać się do takich środków – Twój produkt jest wystarczająco mocny, by przyciągnął odbiorcę!
Baner reklamowy podświetlany jako skuteczny sposób reklamy
Czytaj więcej

Baner reklamowy podświetlany jako skuteczny sposób reklamy

Uniwersalność zastosowań banerów reklamowych przysporzyła tej formie reklamy zewnętrznej niesłabnącej popularności wśród przedsiębiorców. Banery stwarzają szerokie możliwości personalizacji wyglądu do potrzeb właściciela firmy. Sprawdzają się zarówno jako oznakowanie siedziby firmowej, jak i w charakterze samodzielnych nośników umieszczonych w pobliżu ruchliwych ulic i skwerów. Przekonaj się o skuteczności podświetlanych banerów. Prezentujemy opis najważniejszych zalet i cech charakterystycznych, jakie od lat przypisuje się wysokiej jakości banerom zewnętrznym.

Czym jest baner reklamowy jako element strategii marketingu?

W powszechnym rozumieniu, baner reklamowy staje się synonimem reklamy wielkoformatowej umieszczanej w przestrzeni miejskiej. Faktycznie, duże rozmiary banerów to charakterystyczna cecha omawianych tutaj nośników informacji marketingowej. Boom rozmiarowy ma swoje uzasadnienie praktyczne - banery reklamowe mają zawiadamiać o produktach lub usługach z dużej odległości. W kręgu odbiorców informacji często znajdują się kierowcy pojazdów, mogący poświęcić dosłownie ułamki sekund na spojrzenie na reklamę.

Banery dzielą się na wiele kategorii według kryterium formatu, materiału wykonania czy docelowego przeznaczenia (wewnątrz budynku lub na terenie zewnętrznym). Ogromną popularnością cieszy się w ostatnich latach baner podświetlany, który nie daje przejść obok siebie obojętnie.

Czym baner podświetlany wyróżnia się na tle innych rozwiązań?

Nie da się spacerować po ulicach dużego miasta bez kontaktu z licznymi banerami, które otaczają nas z każdego kąta. Intensyfikacja marketingowych działań konkurencji wymusza poszukiwanie alternatywnych form reklamy zewnętrznej, celem wyróżnienia się z tłumu. Baner podświetlany jawi się tutaj jako złoty środek między kosztem produkcji a wysokim potencjałem marketingowym. Nośniki wyposażone w podświetlenie ledowe doskonale komunikują o ofercie, zachowując jednocześnie kryteria estetyki i harmonii wizualnej.

Podświetlany baner reklamowy doskonale sprawdza się w godzinach nocnych, kiedy zwykłe banery przestają zwracać na siebie uwagę. Zainwestowanie dodatkowych środków w banery LED owocuje poprawą biznesowych zasięgów i zwiększeniem świadomości oferty wśród potencjalnych odbiorców. Baner reklamowy nie dokonuje filtracji konsumentów w rozumieniu ukierunkowanej strategii marketingowej. Jego obecność w miejskim krajobrazie pełni jednak o wiele ważniejszą funkcję – budowę rozpoznawalności marki w całej populacji lokalnej.

Czy warto inwestować w podświetlany baner reklamowy?

W przeciwieństwie do innych rodzajów reklamy outdoorowej, baner reklamowy podświetlany stanowi jednorazową inwestycję, która przynosi rezultaty 24/7. Realizacją projektu baneru podświetlanego LED powinni zainteresować się właściciele sklepów, punktów usługowych, prywatnych placówek medycznych czy zakładów produkcyjnych.

Baner LED sprawi, że Twoja firma stanie się lepiej widoczna w zaszumionym otoczeniu. Skontaktuj się z ekspertami PSM Technik – otrzymasz wsparcie doradcze i możliwość opracowania personalizowanego projektu baneru, który posłuży na długie lata.

Ledowa forma reklamy – reklamy podświetlane LED
Czytaj więcej

Ledowa forma reklamy – reklamy podświetlane LED

Jeśli zależy Ci na maksymalizacji widoczności Twojego baneru niezależnie od warunków zewnętrznych, skorzystaj z rozwiązań ledowych. Przestrzenne nośniki reklamowe ze wbudowanymi diodami LED charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością na uszkodzenia i doskonałą relacją ceny do jakości wizualnej. Dowiedz się więcej o reklamie podświetlanej z lektury niniejszego artykułu – przedstawiamy tutaj najważniejsze informacji o technologii LED zaprzężonej do produkcji szyldów i kasetonów, które przyciągają uwagę klientów i budują rozpoznawalność marki.

Skuteczność reklamy podświetlanej LED

Skuteczność reklamy LED należy oceniać z perspektywy wpływu wizualnego na otoczenie i zdolności do przyciągania uwagi potencjalnych odbiorców usługi. Dokonanie przez klienta zakupu w sklepie stacjonarnym następuje po zainteresowaniu go ofertą i wzbudzeniu chęci poznania dodatkowych informacji. Reklama podświetlana LED ma niebagatelne znaczenie na tym początkowym etapie nawiązywania relacji z konsumentem.

Jej efektowny wygląd i elementy świetlne wyróżniające z otoczenia informują o lokalizacji sklepu, wskazują na witrynę z najważniejszymi składnikami oferty i zapisują w świadomości wygląd logo przedsiębiorstwa. Podświetlone nośniki reklamowe pełnią swoje funkcje w całym cyklu dobowym. Światło LED świetnie komponuje się z architekturą miejskiego krajobrazu i wymyka się oskarżeniom o nachalność przekazu marketingowego.

Ogromne znaczenie mają również kwestie optymalizacji kosztów tworzenia reklamy i późniejszej eksploatacji. Minimalne zużycie energii przez ogniwa LED plasuje je w kategorii oszczędnych form reklamy zewnętrznej, przystosowanych do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych. Sam projekt nośnika fizycznego (np. baner lub kaseton reklamowy LED) podlega rygorystycznej kontroli jakości, która eliminuje wszelkie błędy i niedociągnięcia. Zapoznaj się z portfolio realizacji w PSM Technik — znajdziesz tam inspiracje do tworzenia własnych projektów, które wykonamy z zachowaniem najwyższej dokładności.

Kiedy warto zdecydować się na kasetony podświetlane LED?

Reklama świetlna LED jako zewnętrzna forma marketingu szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku firm mających siedzibę w pobliżu zatłoczonych arterii miejskich. Kasetony podświetlane LED nieustannie przyciągają uwagę przechodniów. Długotrwałe oddziaływanie na podświadomość konsumentów przynosi zauważalne efekty w postaci zwiększonego ruchu w sklepie lub punkcie usługowym.

Reklama podświetlana LED jest produktem skoncentrowanym na najbliższej okolicy. Skupienie uwagi osób przemierzających daną dzielnicę miasta owocuje pozyskaniem większej liczby odwiedzających. Kasetony reklamowe LED doskonale służą jako element infrastruktury ozdobnej, mającej za zadanie budowę odpowiedniego klimatu. Stylizacja reklamy podświetlanej do specyfiki danego biznesu odbywa się w biurze projektowym. Eksperci ds. reklamy zewnętrznej przedstawią skuteczne rozwiązania w danej sytuacji, bazując na doświadczeniu i wnikliwej analizie potrzeb klienta.

Ile kosztuje zewnętrzna reklama świetlna LED?

Cennik banerów lub kasetonów podświetlanych LED wymyka się utartym schematom. Konieczność personalizacji rozwiązań sprawia, że ostateczna kwota staje się wypadkową takich elementów jak rozmiary reklamy LED, funkcje sterujące, moc wynikająca z liczby diod ledowych czy obecność nietypowych kształtów i materiałów. Skontaktuj się z ekspertami PSM Technik, a otrzymasz rzetelną wycenę dostosowaną do konkretnej oferty.

Widzialność firmy poprzez reklamę świetlną
Czytaj więcej

Widzialność firmy poprzez reklamę świetlną

Nie tylko doskonały produkt ma wpływ na długoterminowy sukces przedsiębiorstwa. Bez skutecznej strategii reklamowej niemożliwe staje się dotarcie do nowych klientów i budowanie stabilnej pozycji na konkurencyjnym rynku. W dzisiejszym artykule poddamy analizie jedno z najlepszych rozwiązań reklamowych, które wpływa na poprawę widzialności firmy i buduje profesjonalny wizerunek w świadomości odbiorców usług. Dlaczego reklama świetlna okazuje się tak ważnym elementem działań marketingowych? Czym powinna się charakteryzować?

Jakie cechy powinna spełniać reklama podświetlana na budynku?

Reklamy podświetlane informują przechodniów o lokalizacji danej firmy i stanowią wizytówkę jej oferty. Obietnicę poprawy widzialności producent reklam podświetlanych musi podeprzeć doskonałą konstrukcją, zarówno pod względem estetycznym, jak i wytrzymałościowym. Kluczową cechą staje się odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Reklama zewnętrzna musi opierać się nagłym wahaniom temperatur, intensywnym promieniom słonecznym czy wysokiej wilgotności powietrza.

Uwaga przedsiębiorców skupia się również na długofalowej bezawaryjności. Wszelkie punktowe przerwy w oświetleniu odbijają się negatywnym echem na potencjalnych klientach i odciągają ich od oferty. Podświetlana reklama musi pozostawać widoczna z dużej odległości, zachowując przy tym nienaganną, harmonijną estetykę.

Rozpatrywanie widzialności przedsiębiorstwa dzięki efektownej reklamie świetlnej należy oprzeć na kilku czynnikach: ciekawej iluminacji, właściwym rozmiarze reklamy i wywołaniu efektu głębi. Wymienione tu kryteria spełniają m.in. podświetlane litery przestrzenne i kasetony ledowe, gwarantujące łatwe dostrzeżenie z odległości nawet kilkuset metrów.

Czy można zwiększyć rozpoznawalność marki dzięki reklamom podświetlanym?

Zdobycie uwagi nowego klienta rozstrzyga się już na etapie pierwszego kontaktu z witryną lub banerem sklepowym. Zainteresowanie kupujących wynika z dostarczenia im odpowiednich bodźców wizualnych, które wywołają podświadome wrażenie profesjonalizmu i rzetelności. Reklama podświetlana na budynku świetnie wpisuje się w przedstawione tu założenia.

Jej działanie rozszerza się na wszystkie godziny doby. Dzienne promienie słoneczne podkreślają strukturę nośnika reklamy. Wbudowane podświetlenie pozwala wyróżnić się spośród ciężaru wizualnego konkurencyjnych tablic, szyldów i banerów. Te same zasady obowiązują w godzinach nocnych – z tą różnicą, że wraz z ustaniem światła naturalnego, reklama podświetlana na budynku staje się widoczna z jeszcze większego dystansu.

Nowoczesne nośniki reklamy zewnętrznej korespondują z przekazem i profilem działalności firmy. Projektowanie reklamy warto powierzyć specjalistom, którzy dysponują technologią i know-how z pogranicza biznesu, reklamy i psychologii zachowań konsumentów.

Bodźce świetlne niezwykle silnie oddziałują na umysł przechodniów. W przypadku reklam podświetlanych, oddziaływanie to następuje w długim terminie, zachęcając do odwiedzenia punktu stacjonarnego w dogodnym czasie.

Nowoczesna reklama świetlna opiera się na technologii ledowej, która gwarantuje najlepszy stosunek ceny do parametrów technicznych. Ledy w reklamie zewnętrznej dostarczają pożądanej energooszczędności, tak istotnej w dobie rosnących cen prądu.

Zajrzyj na stronę z portfolio projektowym PSM Technik. Znajdziesz tam dziesiątki zrealizowanych inwestycji reklamowych, które poprawiają widzialność i rozpoznawalność marki dla podmiotów gospodarczych rozsianych po terytorium całej Polski.

Czym jest i gdzie najlepiej zastosować totem reklamowy?
Czytaj więcej

Czym jest i gdzie najlepiej zastosować totem reklamowy?

Totem stanowi jeden z najciekawszych wizualnie nośników reklamy. Często bywa mylony z pylonem. Czym jest totem reklamowy i gdzie się go stosuje? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Co to jest totem reklamowy?

Totem reklamowy, zwany również totemem cenowym, to wysoki słup, którego górną część zajmuje duże logo firmy. Dzięki sporej wysokości nośnik jest świetnie widoczny nawet ze znacznej odległości. Staranne wykonanie przedmiotu sprawia natomiast, że logo jest wyraźne i czytelne dla odbiorcy. Wyraźna ekspozycja wyróżnia totemy reklamowe zewnętrzne na tle otoczenia oraz innych reklam. Nośniki te często zawierają podświetlenie, dzięki czemu duże logo marki jest jeszcze lepiej widoczne. Oświetlenie sprawia, że totemy cenowe sprawdzają się znakomicie jako nośnik reklamowy całoroczny, w każdych warunkach. Są one świetnie widoczne w nocy i o zmroku, a także podczas deszczowej, śnieżnej czy mglistej pogody.

Totem reklamowy LCD może być wykorzystywany jako skuteczny element budowania wizerunku marki dzięki temu, że łatwo zapada w pamięć odbiorców i jest zauważalny. Na pozytywny odbiór tej formy reklamy wpływa także interesująca forma totemu. Komunikuje on w wyrazisty sposób, ale jednocześnie nie jest nachalny czy irytujący. Nie psuje również wizualnie przestrzeni. Co więcej, jego estetyczny wygląd podkreśla nawet prestiż firmy i sprawia, że jest dobrze widoczny dla szerokiego grona odbiorców.

Totem a pylon reklamowy

Totem reklamowy zewnętrzny bywa często mylony z pylonem reklamowym. Pod pewnymi względami są one podobne wizualnie. Oba nośniki są bowiem wysokimi, wolno stojącymi słupami reklamowymi, które służą do zwrócenia uwagi na daną firmę, lokal czy miejsce. Zarówno totem, jak i pylon mogą być również dwustronne. Podstawowa różnica między nimi jest natomiast taka, że totemy cenowe zazwyczaj mają logo jedynie w górnej części słupa, z kolei pylon reklamowy może je mieć nie tylko w wyższej części słupa, ale też na całej jego długości.

Gdzie stosować totem reklamowy?

Totem reklamowy LCD to popularny nośnik reklamy. Dzięki swej doskonałej widoczności jest stosowany przede wszystkim przy głównych drogach i autostradach, jako drogowskaz wskazujący kierowcom czy pieszym drogę do stacji paliw albo popularnej restauracji fast food. Sprawdza się także w gęsto zabudowanym terenie, w którym obecność budynków i konstrukcji, a także innych nośników reklamy wymaga użycia rozwiązań, które skutecznie wyróżnią reklamę i sprawią, że stanie się ona bardziej zauważalna. Totem cenowy góruje nad dachami budynków i doskonale wyznacza konkretny punkt, umożliwiając łatwe dotarcie we wskazane miejsce. Jest też dobrze widoczny ponad ekranami akustycznymi umieszczonymi przy drodze, przez co znajduje się w zasięgu wzroku kierowców. Totem reklamowy zewnętrzny jest ponadto często umieszczany przy dużych inwestycjach, np. centrach handlowych. Wskazuje drogę do restauracji, stacji benzynowej albo siedziby firmy, ułatwiając orientację w terenie.

Reklama na samochodzie – skuteczna promocja marki poprzez oklejanie auta
Czytaj więcej

Reklama na samochodzie – skuteczna promocja marki poprzez oklejanie auta

Reklama na aucie stanowi ciekawą, atrakcyjną wizualnie i przede wszystkim skuteczną formą reklamy i promocji marki. Samochód poruszający się swobodnie po mieście i okolicach, a nawet na trasach pomiędzy różnymi miastami powoduje, że umieszczone na nim treści reklamowe docierają do dużej liczby potencjalnych klientów. To niejedyne zalety, jakimi cechuje się reklama na samochód. Sprawdź, czy reklama na samochodzie jest skuteczna i czy warto w nią zainwestować.

Oklejanie samochodu – reklama z dużym zasięgiem oddziaływania

Reklama na samochodzie dostawczym czy osobowym to prosty i efektywny sposób na dotarcie do ogromnej liczby potencjalnych klientów, w tym również odbiorców nielokalnych. Krążące po ulicach auto z przekazem reklamowym ma duży zasięg oddziaływania. Z łatwością mogą je zobaczyć setki, jeśli nie tysiące osób. Podczas stania w korku, na światłach, przed pasami albo na chodniku piesi oraz kierowcy obserwują uczestników ruchu, więc kolorowa, starannie zaprojektowana i wykonana grafika na aucie z pewnością zostanie przez nich zauważona. Dzięki mobilności tej formy reklamy marka jest odbierana jako ekspansywna, silna i nowoczesna firma.

Ta forma promocji firmy jest nieinwazyjna, nie psuje wizualnie przestrzeni i krajobrazu, nie drażni odbiorców, co sprawia, że osoby widzące reklamę nie są do niej nastawione negatywnie. Jej nienachalny charakter sprawia też, że trudno jest jej zarzucić, że „psuje widok”. Mobilna reklama na samochodzie jest też bardzo dobrze widoczna, a przez to pozwala utrwalić wizerunek marki w pamięci odbiorcy.

Tania i skuteczna reklama na samochodzie

Profesjonalne obklejanie auta folią nie jest drogie. Dobrze wykonany, trwały i prawidłowo naniesiony na karoserię nadruk może z łatwością wytrzymać przez kilka lat, zachowując swój estetyczny wygląd i właściwości. Oklejanie samochodu stanowi jednorazowy wydatek, natomiast przez kolejne lata koszt utrzymania tej formy reklamy jest właściwie żaden – z samą folią nie trzeba nic robić, konieczne jest tylko mycie samochodu, aby zachować w czystości pojazd i nadruk. W porównaniu z innymi rodzajami i nośnikami reklamy oklejanie auta nie kosztuje wiele. To znacznie tańsza opcja niż np. wynajęcie powierzchni reklamowej w postaci billboardu w przestrzeni publicznej. Reklama na samochodzie dostawczym bądź osobowym to też niedrogi i łatwy sposób na odświeżenie wyglądu pojazdu, co ma wpływ na kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa.

Zróżnicowana mobilna reklama na samochodzie

Drukarnie wyspecjalizowane w oklejaniu samochodów, takie jak PSM Technik, dysponują nowoczesnym sprzętem, co umożliwia stworzenie najróżniejszych wzorów reklamowych na pojeździe. Możliwe jest m.in. obklejanie auta folią niemal na całej powierzchni pojazdu lub tylko na wybranym fragmencie. Szeroki wybór technologii wykonania oraz materiałów umożliwia naniesienie niemal dowolnego projektu. Dzięki temu reklama jest idealnie dostosowana do potrzeb firmy, samochodu czy też wymogów kampanii reklamowej.

Jakie są skuteczne formy reklamy wewnętrznej?
Czytaj więcej

Jakie są skuteczne formy reklamy wewnętrznej?

Pomimo ciągłego rozwoju i rosnącej popularności reklamy internetowej, tradycyjne rodzaje reklamy wewnętrznej wciąż mają duże znaczenie dla kreowania wizerunku i budowania rozpoznawalności marki. Jakie są najskuteczniejsze formy reklamy wewnętrznej? Przedstawiamy je poniżej.

Zalety reklamy wewnętrznej

Duża popularność reklamy indoor wynika przede wszystkim z jej efektywności. Reklama wewnętrzna skutecznie informuje klienta o marce bądź produkcie, a ponadto pełni funkcję marketingową, sprzedażową i wizerunkową. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane nośniki są dobrze widoczne dla potencjalnych klientów, co pozwala reklamodawcy dotrzeć do odbiorcy ze swoim przekazem i utrwalić wizerunek marki w pamięci. Jednocześnie różne formy reklamy wewnętrznej nie są nachalne ani inwazyjne, a przez to nie drażnią odbiorców. Osoby mające styczność z wewnętrznymi nośnikami reklamy nie są więc nastawione do nich negatywnie. Reklama indoor nie psuje wizualnie przestrzeni, może być zatem montowana w różnych miejscach, bez obaw o niekorzystny wygląd pomieszczenia.

Wewnętrzne nośniki reklamy, takie jak np. litery przestrzenne czy szyldy, mogą stać się jednym z elementów identyfikacji wizualnej firmy. Estetyczne nośniki sprawdzą się również jako ciekawy fragment zabudowy przestrzeni, czego przykładem są ścianki wystawiennicze. Formy wewnętrznej reklamy cechują się ponadto wysoką trwałością, co sprawia, że zachowują swą użyteczność i walory estetyczne przez długi czas.

Skuteczne rodzaje reklamy wewnętrznej

Reklama wewnętrzna jest powszechnie wykorzystywana do oznaczania stoisk w sklepie, siedziby firmy, kawiarni, klubu czy restauracji. Znajduje też zastosowanie jako nośnik promocyjny stosowany na różnego rodzaju wystawach czy targach handlowych. Wyróżnia się kilka rodzajów reklam wewnętrznych. Szczególną popularnością wynikającą z wysokiej efektywności cieszy się roll up, czyli plakat przymocowany do stabilnego stojaka. Służy do przedstawienia nazwy, logo marki albo ważnych punktów z przygotowanej oferty firmowej.

Skuteczna reklama wewnętrzna to również litery przestrzenne, zwłaszcza wersje podświetlane. Litery 3D cechują się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Dzięki

wykorzystaniu stosownych materiałów i nowoczesnych maszyn możliwe jest wykonanie bardzo zaawansowanych technicznie projektów, z których powstają prawdziwe małe dzieła sztuki. Te wewnętrzne nośniki reklamy prezentują się doskonale zwłaszcza w kawiarniach, klubach czy innych lokalach gastronomicznych, ale ich zaletą jest wszechstronność – mogą być bowiem wykorzystywane w każdej branży. Są energooszczędne i trwałe, a przy tym proste w montażu. Ich wysoki poziom estetyki przyciąga wzrok odbiorców, dzięki czemu doskonale spełniają one funkcję reklamową czy informacyjną.

Warte uwagi są też standy. To skuteczna reklama wewnętrzna, która przykuwa uwagę klienta i szybko przekazuje im ważny komunikat. Standy budzą zainteresowanie odbiorców, zwracając ich uwagę na dany produkt, miejsce czy usługę, a tym samym mogą skłonić ich do określonych zachowań, np. zakupu towaru.

Czy warto kupić i jak skutecznie stosować potykacz reklamowy?
Czytaj więcej

Czy warto kupić i jak skutecznie stosować potykacz reklamowy?

Właściwie stosowany potykacz reklamowy może stać się bardzo skutecznym narzędziem promocyjnym. Dowiedz się, dlaczego warto go kupić i jak prawidłowo stosować, aby uzyskać najlepsze efekty marketingowe.

Co to jest potykacz reklamowy?

Potykacz reklamowy zewnętrzny lub wewnętrzny to rodzaj narzędzia reklamowego ustawianego w środku albo przed lokalem, sklepem czy punktem usługowym. Fachowo określany jest mianem tablicy OWZ (skrót od: otwórz, włóż, zamknij). Składa się z dwóch tablic połączonych ze sobą w górnej części. Ustawiony bokiem, potykacz przypomina literę „A”. Stanowi swego rodzaju punkt orientacyjny, ponieważ przyciąga wzrok przechodniów i zachęca do wejścia do lokalu. Potykacze mogą być różnej wielkości, zadrukowane z jednej lub obu stron. Ich nazwa nie jest przypadkowa. Rzeczywiście, nieumiejętnie ustawiony potykacz wewnętrzny bądź zewnętrzny może sprawić, że przechodzień potknie się o nośnik reklamy, dlatego tak ważne jest jego właściwe stosowanie.

Potykacz reklamowy – zastosowanie

Potykacz zewnętrzny dwustronny jest najczęściej wykorzystywany przez właścicieli kawiarni, pubów, restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych do prezentacji menu, cen w lokalu lub „potrawy dnia”. Narzędzia te są także powszechnie stosowane w środku supermarketów, galerii handlowych i sklepów różnego rodzaju. W ostatnich latach duży potencjał potykaczy reklamowych dostrzegli również właściciele firm z innych branż. Potykacz informacyjny bywa coraz częściej i chętniej stosowany w gabinetach kosmetycznych, biurach podróży, na stacjach paliw oraz w wielu innych miejscach i sektorach gospodarki. Stojaki OWZ znajdują zastosowanie jako nośniki informacji w biurach, urzędach oraz obiektach publicznych, takich jak szkoły, placówki opieki zdrowotnej czy centra kultury. Potykacz zewnętrzny z powodzeniem posłuży ponadto do zaprezentowania np. aktualnego repertuaru w kinie czy teatrze, godzin dyżurów lekarza bądź komunikatów istotnych dla mieszkańców osiedla.

Jak stosować potykacz reklamowy?

Aby potykacz zewnętrzny dwustronny przyniósł najlepsze rezultaty, powinien cechować się przemyślanym projektem i starannym wykonaniem. Musi być dobrze widoczny nawet z większej odległości. Efekt ten można osiągnąć nie tylko dzięki odpowiedniej wielkości tablicom, ale też zawartej na nich treści. Z obu stron potykacza powinna znaleźć się np. ciekawa, przyciągająca wzrok grafika, chwytliwy slogan czy ważne informacje przedstawione w taki sposób, aby zachęcać przechodnia do zatrzymania się i przeczytania treści.

Zarówno potykacz informacyjny zewnętrzny, jak i wewnętrzny musi zostać umieszczony tak, aby był łatwo i szybko zauważalny przez odbiorców, np. od razu po wejściu do lokalu, jeszcze przed drzwiami do placówki czy też w jej pobliżu. Nie może przy tym tarasować drogi czy chodnika. Ważne też, aby nie stał w miejscu, w którym można się o niego łatwo potknąć, np. na środku ciągu pieszego.

Potykacz stanowi bardzo skuteczny nośnik reklamy, który przyciąga uwagę i zachęca do skorzystania z oferty danego lokalu. Warto go zatem zastosować w miejscach, w których występuje duży ruch pieszych, czyli potencjalnych klientów.

Jak stworzyć spójną identyfikację wizualną firmy?
Czytaj więcej

Jak stworzyć spójną identyfikację wizualną firmy?

Żeby wyróżnić się na tle konkurencji i zapaść w pamięci swoich potencjalnych klientów, każda firma potrzebuje identyfikacji wizualnej. Spójny wizerunek marki przekłada się na jej wiarygodność w oczach odbiorców. Poprzez różnego rodzaju elementy wizualne i pozawizualne możliwe jest wyrażenie zarówno charakteru, jak i profilu działania oraz misji przedsiębiorstwa. Jak jednak zrobić to we właściwy sposób?

Z czego składa się identyfikacja wizualna marki?

Identyfikacja wizualna to pewnego rodzaju graficzna polityka przedsiębiorstwa. Dotyczy ona wcześniej wspomnianych elementów wizualnych, czyli logo, logotypu, kolorystyki i typografii. Podąża za nimi szata produktów, opakowań i materiałów drukowanych – zarówno marketingowych i promocyjnych, jak i różnego rodzaju papierów firmowych: dokumentów, rachunków czy faktur. Inne, mniej oczywiste elementy identyfikacji wizualnej to na przykład design strony internetowej, wystrój siedziby firmy, dress code jej pracowników, design stoisk na branżowych eventach. System identyfikacji wizualnej może, a nawet powinien uwzględniać również liczne elementy pozawizualne, jak odgórnie ustalona kultura organizacyjna. To między innymi sposób obsługi klienta, terminy realizacji usług i wiele innych elementów działania marki, które można uznać za charakterystyczne. Wszystkie te wytyczne uwzględnia księga identyfikacji wizualnej, która w czytelny sposób je kodyfikuje.

Jak powstaje identyfikacja wizualna marki?

Projektowanie identyfikacji wizualnej powinno mieć określoną kolejność – od ogółu do szczegółu. Zatem jak powstaje identyfikacja wizualna marki krok po kroku? Pierwszy etap zakłada burzę mózgów, której celem jest określenie charakteru, misji i wartości przedsiębiorstwa, ale także profilu klientów firmy. Dopiero wówczas można obmyślać wizerunek marki. Początkowo warto rozważyć motyw przewodni i wrażenie, jakie powinien on zagwarantować odbiorcom. W następnej kolejności można przystąpić do wyboru kolorystyki i ustalenia nazwy marki. Dopiero po nich można przystąpić do właściwej pracy nad logo i szatą graficzną. Większość przedsiębiorstw decyduje się na spisanie wszystkich ustalonych koncepcji w formie briefu z wytycznymi dla firmy oferującej usługi brandingu. To specjaliści odpowiadają za stworzenie profesjonalnej księgi identyfikacji wizualnej. Starają się oni maksymalnie sprostać oczekiwaniom swoich klientów, ale jednocześnie posiadają odpowiednie rozeznanie w branży i znajomość bieżących trendów, co wzbogaca całą koncepcję wizerunku firmy.

Ile kosztuje identyfikacja wizualna firmy?

To, ile kosztuje identyfikacja wizualna firmy, zależy od wielu czynników. Wycena na ogół odbywa się indywidualnie, mogąc wynikać choćby z jakości otrzymanych materiałów i liczby projektów do przygotowania. Zazwyczaj identyfikacja wizualna firmy to koszt rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Nie opłaca się jednak na niej oszczędzać. To bardzo ważna inwestycja, często kluczowa dla nowo powstałych przedsiębiorstw. Dlatego, zamiast wyboru niedoświadczonego freelancera, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy brandingowej.

Jak przyciągnąć uwagę przechodniów skuteczną reklamą szokującą?
Czytaj więcej

Jak przyciągnąć uwagę przechodniów skuteczną reklamą szokującą?

Popularne powiedzenie głosi „nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili”. Znajduje ono jednak zastosowanie nie tylko w przypadku pojedynczych karier, ale również popularności całych marek. Kontrowersyjny przekaz reklamowy skupia uwagę i pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. Wykorzystują to różnego rodzaju firmy, w swojej strategii marketingowej bazując na shockvertisingu.

Jak przyciągnąć uwagę konsumenta?

Setki reklam, których odbiorcami jesteśmy na co dzień, sprawiły, że przeciętny odbiorca stał się znacznie mniej wrażliwy na przekaz marketingowy. Mało które treści zapadają nam w pamięć, zlewając się w jedną, trudną do rozróżnienia całość. Żeby przyciągnąć uwagę konsumenta, trzeba zatem znacznie bardziej się postarać. Rozwiązaniem dla tego rodzaju zadania stał się ambient marketing. Reklama ambientowa jest określana mianem niestandardowej. Często oznacza to wykorzystanie nowych technologii, niestandardowych nośników i przestrzeni. Ambient marketing może również skłaniać odbiorców do wchodzenia w interakcję. W ten sposób zbudowane zaangażowanie skupia uwagę na produkcie, usłudze czy kampanii społecznej.

Jak zrobić reklamę szokującą? Kluczowe zasady

Żeby ustalić, jak zrobić reklamę szokującą, najpierw trzeba dowiedzieć się, czym jest shockvertising. To tak zwana reklama emocjonalna, która wywołuje w odbiorcach silne wrażenia. Najbardziej pożądany jest szok, ponieważ to on w największym stopniu skupia uwagę. Żeby osiągnąć taki efekt, należy zetknąć odbiorcę z czymś, z czym nie spotyka się na co dzień. Na ogół wymaga to naruszenia zasad tabu lub wręcz złamania norm społecznych. Shockvertising automatycznie wiąże się więc z kalkulacją ryzyka wizerunkowego. Wymaga skrupulatnej analizy, znajomości aktualnych trendów, a także przewidywania ich przyszłości. Reklamy szokujące są często stosowane przez instytucje państwowe, różnego rodzaju fundacje oraz organizacje. Coraz częściej wybierają je także marki oferujące różnego rodzaju produkty i usługi.

Czym charakteryzuje się skuteczna reklama szokująca?

Jak stworzyć skuteczną reklamę? Przede wszystkim musi ona zostać zapamiętana przez odbiorcę. Najlepiej jednak, jeśli zostanie ona nagłośniona przez media. Ludzie będą chcieli o niej dyskutować, przedstawiając odmienne stanowiska. Dobrze zatem wybrać taki temat, względem którego społeczeństwo może mieć odmienne zdania. W kwestii takiej jak reklama kontrowersyjna kluczową rolę odgrywa autentyzm. Temat musi być powszechny, realny i dobrze znany. Kreatywne formy reklamy szokującej dotyczą aktualnych, gorących tematów. Shockmarketing najlepiej sprawdza się jako reklama dla całej marki, a nie jej konkretnych produktów. Pozwala odbiorcom w ten sposób utożsamić filozofię i misję firmy. Warto także dodać, że nawet reklama szokująca ma swoje granice. Istotne jest zachowanie balansu, który nie zniechęca odbiorców. Jej przekroczenie rodzi nie tylko konsekwencje prawne, ale także próby bojkotu kampanii reklamowej lub nawet całej marki.

Co to jest kaseton reklamowy i jakie ma zastosowanie?
Czytaj więcej

Co to jest kaseton reklamowy i jakie ma zastosowanie?

Kaseton reklamowy to nowoczesny rodzaj szyldu, czyli reklamy zewnętrznej, którą umieszcza się w pobliżu danej firmy, najczęściej na elewacji budynku, w którym mieści się jej siedziba. Bywa też, że tego typu szyld instalowany jest na dachu obiektu, co szczególnie często można obserwować w przypadku małych i samodzielnych budynków jak np. kioski, punkty ksero czy mini lokale gastronomiczne. To, co wyróżnia ten produkt, to wewnętrzne podświetlenie, które sprawia, że reklama na kasetonie staje się lepiej widoczna, a także jest estetyczniejsza od tradycyjnych szyldów. Do tego celu stosuje się nowoczesne, energooszczędne i mogące emitować światło dowolnej barwy diody elektroluminescencyjne.

Pytanie o to, co to jest kaseton reklamowy, często dotyczy jego kształtu. Krąży wiele opinii, że tego typu nośnik reklamy musi być prostokątny. Nie jest to prawdą. Owszem, najczęściej widuje się właśnie takie formy, ale nie są one żadnym wyznacznikiem. Ich powszechność wynika z praktycznych względów. Produkty w takim kształcie można zamontować niemal na każdej elewacji, bez względu na to, ile jest na niej przestrzeni użytkowej. Kasetony nie zajmują dużo miejsca, nie mają odnóg jak np. forma gwiazdy, której ramię mogłoby zachodzić np. na okno. Wystarczy zatem tylko dostosować ich rozmiar. Tak naprawdę jednak tego typu nośniki treści marketingowej mogą mieć dowolny kształt.

Na kasetonach najczęściej znajduje się logo firmy i jej nazwa. Można jednak zamieszczać także hasła reklamowe, slogany i inne motywy pomagające w promocji danego brandu.

Rodzaje kasetonów reklamowych

Chcąc wymienić rodzaje kasetonów reklamowych, należy uwzględnić dwa kryteria. Pierwszym jest miejsce montażu. W tej grupie należy wskazać modele:

  •  zewnętrzne – umieszczane w przestrzeni publicznej, na zewnątrz budynku. Muszą być one wykonane z odpowiednich tworzyw, które są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: promieniowania słonecznego, wysokich i niskich temperatur, opadów deszczu lub śniegu,
  • wewnętrzne – instaluje się je najczęściej w środku biurowców, w których działa wiele firm. Można powiesić je w okolicy recepcji, przy drzwiach lub nad nimi, prowadzącymi do korytarza zajmowanego przez dane przedsiębiorstwo czy przy konkretnym pokoju, jeśli podmiot dysponuje tylko jednym pomieszczeniem.

Drugie rozróżnienie dotyczy formy i związanego z nią sposobu montażu. Kaseton reklamowy może być:

  • jednostronny – wtedy przeznaczony jest do instalowania do ściany spodnią stroną,
  • dwustronny – określany inaczej mianem semafora. Jest on montowany prostopadle do ściany boczną stroną i znacząco wystaje ponad elewację.

Zastosowanie kasetonu reklamowego

Nadrzędne zastosowanie kasetonu reklamowego jest oczywiście związane z promocją danej marki/firmy, która odbywa się przez kilka pośrednich działań. Należą do nich:

  • sygnalizowanie obecności danego przedsiębiorstwa w przestrzeni publicznej, wskazanie jego siedziby, by ułatwić trafienie do firmy,
  • reklama konkretnej oferty lub produktu,
  • budowanie pozytywnego wizerunku marki przez oddziaływanie estetycznymi bodźcami wizualnymi,
  • działania perswazyjne dzięki zastosowaniu np. chwytliwego sloganu.
Attyki jako ważny element identyfikacji wizualnej firmy
Czytaj więcej

Attyki jako ważny element identyfikacji wizualnej firmy

Attyki reklamowe, zwane inaczej otokami, najczęściej stosowane są w przypadku stacji benzynowych, małych punktów gastronomicznych, myjni samochodowych czy kiosków. Są to niezbyt duże ścianki pokryte treścią marketingową, które okalają budynek wolnostojący. Termin ten stosuje się też przy nieco innych zastosowaniach. Często używa się go w stosunku do szyldów znajdujących się nad wejściem do np. butiku w galerii czy restauracji na parterze kilkukondygnacyjnego obiektu. Ważne, żeby ciągnęły się one wzdłuż okien, na całej długości lokalu firmy. W takich sytuacjach są to po prostu blendy na elewacji, które bywają nazywane attykami reklamowymi. 

Zabudowa elewacji – przepisy prawne

Reklama na elewacji musi być zgodna z przepisami. W związku z ochroną zabytków możliwości jej montowania są regulowane zapisami ustawy. Pracownicy agencji marketingowych i użytkownicy budynków nie mają zatem pełnej dowolności. Na szczęście prawo nie jest zbyt restrykcyjne. Uzyskania pozwolenia od konserwatora wymaga jedynie montaż blendy na elewacji obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Co więcej, konieczna jest wtedy też zgoda na budowę. W pozostałych przypadkach można instalować reklamę na elewacji, jeśli tylko nie zasłania ona okien mieszkalnych

Jakie funkcje pełnią attyki reklamowe?

Attyka reklamowa – jak każda inna reklama zewnętrzna – stosowana jest głównie po to, by wyróżnić daną firmę na tle konkurencji, sprawić, że jej siedziba stanie się zauważalna, a marka zacznie funkcjonować w świadomości potencjalnego odbiorcy. Inaczej ujmując, otoki budują tzw. identyfikację wizualną. Ta, poza wspomnianą korzyścią marketingową, odgrywa również rolę czysto informacyjną. Reklama na elewacji stanowi po prostu swoisty drogowskaz, który pokazuje klientowi, gdzie znajduje się sklep czy punkt usługowy, którego szuka i pomaga mu do niego trafić. 

Odpowiednio skonstruowany przekaz marketingowy (logo, kolorystyka, ewentualne slogany czy dodatkowe motywy) może również pomagać w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Co więcej, możliwe jest także, że będzie oddziaływał perswazyjnie, czyli wpływał na potencjalnego klienta i zachęcał go do wejścia do danego punktu i zrobienia zakupu czy skorzystania z usługi. Z tego powodu warto zadbać o to, by blendy na elewacji nie tylko sygnalizowały obecność danego przedsiębiorstwa, ale również – poprzez atrakcyjną konstrukcję – miały siłę przekonywania.

Profesjonalne tworzenie attyk reklamowych

Zaprojektowanie i stworzenie otok, które będą skutecznie promowały firmę, wymaga dysponowania wiedzą, wyczuciem marketingowym oraz zdolnością przeprowadzenia analizy potencjalnej grupy klientów danego przedsiębiorstwa. Muszą one bowiem – jak wszystkie inne rodzaje reklamy – operować bodźcami, które trafiają do modelowego odbiorcy. Istotny jest dobór odpowiedniej kolorystyki, motywów graficznych, haseł itp. Dlatego przygotowaniem produktu powinni zająć się doświadczeni fachowcy, którzy doskonale potrafią wczuć się w oczekiwania potencjalnego klienta i wykonać otokę działającą na jego świadomość.

Dlaczego oznakowanie wewnętrzne firmy jest tak ważne?
Czytaj więcej

Dlaczego oznakowanie wewnętrzne firmy jest tak ważne?

Oznakowanie wewnętrzne firmy spełnia szereg rozmaitych ról, takich jak identyfikacyjne, organizacyjne, kierunkowe, czy bezpieczeństwa. Obecnie żadne przedsiębiorstwo czy instytucja nie może funkcjonować bez odpowiedniego systemu napisów, znaczników czy tablic, informujących o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. Można śmiało stwierdzić, że właściwe zaplanowanie oznakowania wewnętrznego jest tak samo ważne, jak zapewnienie funkcjonalnego układu budynku na etapie projektowym.

Oznakowanie wewnętrzne firmy obejmuje m.in. oznakowanie pokoi, oznakowanie pięter, czy oznakowanie ciągów komunikacyjnych. Aby system tablic i napisów spełniał swoje zadanie, nie można poprzestać wyłącznie na właściwym rozmieszczeniu wszystkich jego składników. Również kolorystyka elementów oznakowania powinna wyróżniać się z tłumu pozostałych bodźców wizualnych, stosując zarazem gradację widoczności w odniesieniu do rangi danej informacji. Stworzenie skutecznej struktury oznakowania stanowi wyzwanie planistyczne, uwzględniające wiedzę o psychologii zachowań, w której zakres wchodzi również pojęcie wayfinding.

Oznakowanie wewnętrzne co to jest i czemu służy?

W ramach funkcji organizacyjnej obowiązuje pojęcie wayfinding, określające stworzenie takiego oznakowania wewnętrznego, aby klienci/interesanci mogli z łatwością dotrzeć do celu. Efektywne rozmieszczenie elementów oznakowania wymaga wiedzy odnośnie do mechanizmów rządzących zachowaniami ludzkimi w sytuacjach stresu, niepewności, poszukiwania. Elementy znakujące wnętrze firmy lub biura to przede wszystkim tablice na drzwiach, tablice informacyjne, plakietki, napisy. Oczywiście nie można zapominać o wszelkich pozostałych funkcjach oznakowania, które w wielu przypadkach należy integrować w ramach jednego składnika wyposażenia. Wiedza, jak dobrze oznakować wnętrze biura, wymaga dogłębnej analizy przestrzennej dla danej nieruchomości, a także znajomości potrzeb i uwarunkowań biznesowych przedsiębiorstwa.

Jak dobrze oznakować wnętrze biura?

Mając za sobą wyjaśnienie, czym jest oznakowanie wewnętrzne co to konkretnie znaczy „dobrze oznakować biuro”? Istnieje kilka zasad, które opierają się na sprawdzonych standardach wayfindingu. Przede wszystkim biuro musi być oznakowane dużym, eleganckim, pod względem graficznym logo. Najlepiej, jeśli zostanie ono umieszczone na wejściu do głównego pomieszczenia. Wszelkie pozostałe elementy oznakowania muszą pozostawać czytelne. Oznakowanie pokoi najlepiej zapewnić na wysokości wzroku człowieka, gdyż to właśnie na tym poziomie w pierwszej kolejności ludzie szukają potrzebnych informacji.

Oznakowanie pięter biurowca następuje zazwyczaj w miejscach tranzytowych, gdzie taka informacja będzie najbardziej przydatna. Są to m.in. wyjścia z windy czy punkty na klatce schodowej. Kolorystyka elementów oznakowania musi nawiązywać do wystroju wnętrza, jednak nie powinna całkowicie zlewać się z otoczeniem. Umiejscowienie żółtej tablicy na żółtej ścianie raczej nie przyciągnie uwagi większości osób. Wychodząc poza sferę kompetencji miękkich, dobre oznakowanie wewnętrzne firmy wymaga także produktów znakujących wykonanych w trwałej i bezawaryjnej technologii.

Oznakowanie wewnętrzne umożliwia niezakłócony przepływ informacji, szybkie odnalezienie drogi dla klientów i pracowników, oraz bezpieczeństwo w poruszaniu się po obiekcie. Nie można bagatelizować kwestii elementów znakujących, gdyż mają one bezpośredni wpływ na ergonomię pracy.

 

3 rodzaje podświetleń liter – którą  opcję wybrać?
Czytaj więcej

3 rodzaje podświetleń liter – którą opcję wybrać?

Każda firma chce być jak najwidoczniejsza dla swoich klientów. Dotyczy to zarówno widoczności w sieci, jak i poza wirtualną rzeczywistością. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w punktach stacjonarnych są podświetlane litery. Przykuwają one uwagę przechodniów i mogą zadecydować o odwiedzeniu sklepu przez klienta. Przy okazji spełniają nie mniej ważną funkcję estetyczną.

Można wyróżnić 3 rodzaje podświetlanych liter przestrzennych oraz kilka ich kombinacji. Na ulicach widuje się najczęściej jedną z podstawowych wersji: ze świecącym frontem, tyłem lub bokiem. Wybór pomiędzy nimi może sprawić nieco kłopotów, dlatego w niniejszym wpisie przybliżymy zalety każdego modelu liter podświetlanych.

Przestrzenne litery z podświetlonym frontem – promocja za dnia i w nocy

Litery z podświetlanym frontem to prawdopodobnie najpopularniejszy model. Korzystają z nich zarówno prywatne przedsiębiorstwa, jak i instytucje publiczne. Wynika to z ich uniwersalności. Litery z podświetlonym frontem są doskonale widoczne w nocy z oczywistych powodów, ale równie dobrze sprawdzają się w słoneczny dzień. To w dużej mierze zasługa bloków, z których są zrobione. Ułożone z przestrzennych liter słowo można odczytać nawet pod kątem. Dzięki temu litery sprawdzają się 24 godziny na dobę niezależnie od strony, z której przychodzi potencjalny klient. Po zapadnięciu zmroku napis zaczyna świecić mocnym, choć nierażącym oczy światłem. W ten sposób przyciąga wzrok i pomaga znaleźć siedzibę firmy.

Litery świecące od tyłu – znakomity wygląd

Głównym atutem liter świecących od tyłu jest styl. Litery rozświetlają umieszczone za nimi diody, co daje wyjątkowo ciekawy efekt. Wbrew pozorom napis bardzo dobrze widać, choć nie ma on takiej mocy, jak świecące lico. Można to jednak poprawić poprzez strategiczne rozmieszczenie diod i polepszenie ich działania. Litery świecące od tyłu znajdują swoje zastosowanie we wnętrzach, gdzie prezentują się w najlepszy możliwy sposób. Istnieje też możliwość zewnętrznego umieszczenia napisu, choć w takim przypadku klienci preferują jednak frontowe oświetlenie.

Litery świecące bokami – atrakcyjny napis

Boczne oświetlenie stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy tył liter jest niezbyt ładny, a także gdy nie da się zastosować efektu halo. Dotyczy to więc np. napisów montowanych bezpośrednio na ścianie. Litery świecące bokami wyglądają więc najlepiej we wnętrzach, gdzie odpowiednia ekspozycja wydobywa z nich prawdziwe piękno. Niemniej – podobnie jak z tylnym oświetleniem – można je wykorzystać w warunkach zewnętrznych.

Decyzja o wyborze liter podświetlanych

Jak widać, każdy model liter podświetlanych ma swoje niezaprzeczalne zalety. Dlatego decyzja o wyborze w dużej mierze podyktowana jest przyjętą przez firmę koncepcją marketingową oraz estetyczną. Warto przy tym pamiętać, że litery świecące od tyłu mogą być nieznacznie droższe w wykonaniu, z kolei boczne oświetlenie najlepiej sprawdza się w specyficznych sytuacjach.

W związku z tym należy dobrze przemyśleć, czy zaplanowany napis będzie lepiej prezentował się z literami podświetlanymi od przodu, z tyłu czy z boku. Specjaliści na pewno będą w stanie pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

 

Czy opłaca się inwestować w reklamę świetlną?
Czytaj więcej

Czy opłaca się inwestować w reklamę świetlną?

Inwestycja w reklamę to podstawa sprawnie funkcjonującego i rozwijającego się biznesu. Jednym z najpopularniejszych materiałów do promocji firmy jest reklama świetlna. Dowiedz się, czym ona jest, czy reklama świetlna LED jest skuteczna i – przede wszystkim – czy warto w nią inwestować.

Reklama LED to rodzaj nowoczesnych instalacji, które cechują się znakomitą widocznością o każdej porze dnia i nocy. Stanowi ciekawą i bardzo skuteczną formę reklamy, doskonale zauważalną nawet z dużej odległości. Rozmaite kształty i rozmiary reklamy, a także piękna, intensywna kolorystyka i wzornictwo zapewniają efekt godny zainteresowania. Wyświetlacze reklamowe wyróżniają się wyjątkowym designem, który przyciąga wzrok przechodniów bądź kierowców.

Świetlne reklamy są produkowane z wyselekcjonowanych materiałów, cechujących się bardzo dobrą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Dzięki temu można je bez obaw montować po zewnętrznej stronie praktycznie każdego budynku – biurowca, domu czy innej nieruchomości.

Atutem neonów i tablic LED reklamowych jest także relatywnie mała cena wykonania oraz utrzymania. Zastosowanie energooszczędnych paneli i taśm sprawia, że koszt comiesięcznych opłat za prąd nie jest wysoki. Nowoczesne konstrukcje pobieraną marginalne ilości energii. Wydatek poniesiony na projekt i jego realizację szybko się zwraca, m.in. w formie zysków generowanych przez nowych klientów pozyskanych dzięki reklamie.

Reklama świetlna to bardzo polecany sposób na wyróżnienie sklepu bądź firmy oraz przyciągnięcie potencjalnych klientów. Estetyczne, starannie zaprojektowane i wykonane tablice LED reklamowe pozwalają również budować pozytywny wizerunek marki wśród odbiorców. Reklama ulokowana w odpowiednim, dobrze widocznym miejscu, dociera do wielu osób, przyczyniając się do zwiększenia rozpoznawalności marki. Inwestycja w ten rodzaj promocji przynosi więc wiele korzyści firmie. Czy ma jednak jakieś wady?

Decydując się na montaż reklamy LED, należy liczyć się z koniecznością czyszczenia tablic czy szyldów. Deszcz, śnieg, smog i innego typu zanieczyszczenia mogą bowiem osadzać się na materiałach reklamowych, wpływając niekorzystnie na ich estetykę. Ponadto może się zdarzyć, że w tablicy LED przepali się dioda. Dzieje się to jednak rzadko i dopiero po bardzo długim czasie użytkowania. Nowoczesne wyświetlacze reklamowe są produkowane z wysokiej jakości komponentów, gwarantujących długotrwałą żywotność i użyteczność.

Rodzaje i formy reklamy świetlnej

Sprawdzeni producenci reklamy świetlnej, w tym firma oferują rozmaite rodzaje reklamy. Do najpopularniejszych form należą m.in. świecący pylon, litera, znak oraz bryła przestrzenna, wyświetlacz reklamowy, neon, kaseton oraz tablica ledowa. Reklama może występować w różnych rozmiarach, zarówno w formie niewielkich, zaledwie kilkucentymetrowych elementów, np. liter, jak i paneli wielkogabarytowych. Tak duży wybór rodzajów, wielkości czy kształtów pozwala na łatwe dopasowanie produktu do potrzeb i oczekiwań klienta oraz jego biznesu.

 

5 skutecznych sposobów na zareklamowanie firmy podczas targów
Czytaj więcej

5 skutecznych sposobów na zareklamowanie firmy podczas targów

Reklama firmy na targach wchodzi w zakres marketingu bezpośredniego, gdzie interakcja z klientem ma swój fizyczny wymiar. Stanowi to przyczynę ogromnej skuteczności tego typu rozwiązań reklamowych. Klient może osobiście zapoznać się z ofertą firmy, uzyskać szczegółowe informacje o produktach i usługach bezpośrednio od właściciela lub pracowników, niekiedy także je przetestować w towarzystwie specjalistów. Targi branżowe gromadzą w jednym miejscu osoby o specyficznych potrzebach, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces dotarcia do nowych klientów. Istnieją skuteczne sposoby na to, jak zareklamować firmę na targach, aby inwestycja w stoisko przełożyła się na zwiększenie przychodów. Przedstawimy zatem 5 najlepszych metod wskazujących, jak wyróżnić się na targach branżowych.

Jak zareklamować firmę na targach? Sprawdzone sposoby

Sposobem nr 1 staje się odpowiednie przygotowanie stoiska. Nie wolno zapominać o fakcie, że niewielka przestrzeń stoiska na targach będzie stanowiła jedyną wizytówkę firmy w oczach klienta. Dlatego należy zadbać o schludny wygląd tego obszaru, a także dobrą ekspozycję produktów lub informacji o usługach.

Jako metodę nr 2 rekomendujemy zaopatrzenie w materiały i gadżety reklamowe, uwzględniające logo firmy, lecz zarazem cechujące się wysoką użytecznością dla uczestników targów. Popularne długopisy często zastępowane są np. breloczkami do kluczy na targach samochodowych. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się dobranie gadżetów do specyfiki danej branży. Nawet drobne prezenty budują w świadomości odbiorców poczucie wdzięczności i zaangażowania, a także pozwalają im łatwiej zapamiętać daną firmę jako wiarygodnego partnera.

Sposób nr 3 dotyczy zapewnienia najlepszej możliwej obsługi stoiska. Chociaż właściciel firmy z reguły ma największą motywację do aktywnego promowania i rozmów z klientami, nie zawsze jego obecność będzie możliwa. Wówczas do obsługi stoiska należy wybrać najlepszych pracowników, którzy będą w stanie z pasją opowiedzieć o produkcie bądź usłudze.

Pomysł nr 4 odnosi się do wyboru celu danego stoiska. Czy zależy nam na zdobyciu klienta już podczas targów? Czy bardziej jesteśmy zainteresowani zbieraniem danych na listę mailingową, nawiązując tym samym trwalszą relację z odbiorcami? Wyznaczenie jasnego celu pozwoli na opracowanie środków technicznych i przygotowanie atrakcyjnych materiałów.

Sposób nr 5 to nic innego jak aktualizacja strony internetowej, o którą z pewnością zapytają osoby odwiedzające stoisko. Wprawdzie serwis internetowy nie pomoże na razie w odpowiedzi na pytanie, jak zaprezentować stoisko na targach, jednak ma on kluczowe znaczenie w późniejszym terminie. Pierwsze spotkanie z klientem musi opierać się na zaufaniu, które wynika z doskonałego przygotowania przedsiębiorcy do wystawienia swoich produktów. Dla niektórych branż dobrym pomysłem okażę się możliwość przetestowania produktu na miejscu. Kontynuując przykład z targami samochodowymi, umożliwienie klientom przejażdżki nowym autem rozbudza wyobraźnię, nie pozwalając na ucieczkę myśli przy następnym spotkaniu z logo danej firmy.

Marketing na targach branżowych to nie wyłącznie sucha reklama, ale przede wszystkim interakcja z osobami, które poszukują rozwiązania konkretnego problemu. W dobie cyfrowych relacji, taki fizyczny aspekt idei targów wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Typy reklamy zewnętrznej i ich zastosowanie
Czytaj więcej

Typy reklamy zewnętrznej i ich zastosowanie

Wystarczy przejść się ulicami każdego miasta, aby zobaczyć, że reklama zewnętrzna stanowi najbardziej rozpowszechnioną formę prezentacji produktu czy kreowania wizerunku firmowego. Umieszczana w przestrzeni publicznej reklama zewnętrzna rodzaje użytych narzędzi, sposób przekazu oraz projekt graficzny dostosowuje do preferencji grupy docelowej. Twórcy tej formy marketingu odznaczają się ogromną kreatywnością i wiedzą odnośnie do mechanizmów ludzkich zachowań. Nadrzędnym celem każdej reklamy zewnętrznej staje się promocja produktu lub usługi, dlatego wykorzystuje ona techniki przekazu wpisujące się w oczekiwania potencjalnych klientów.

Reklama zewnętrzna co to jest i do czego służy?

Warto zauważyć, że chociaż reklama zewnętrzna podlega częstej krytyce za „zaśmiecanie” graficzne przestrzeni publicznej, stanowi ona najmniej inwazyjną formę promocji. Nie ingeruje w żaden sposób w życie codzienne odbiorców, nie zabiera im czasu, nie przerywa normalnego toku dnia. Marketing outdoorowy to niemy towarzysz na drodze potencjalnych klientów. Skuteczne stosowanie reklamy typu outdoor nie wiąże się z docenieniem przez klienta samej formy przekazu, ale koncentruje się na wywołaniu w odbiorcach krótkiej chwili zastanowienia i wniknięcia do ich podświadomości. Ta forma promocji odznacza się działaniem długoterminowym, mozolnie budując swoją pozycję w umyśle klienta.

Poszczególne formy reklamy zewnętrznej dają niezbędną różnorodność. Ważną rolę odgrywa tutaj oświetlenie reklam zewnętrznych, które wzbudza właściwy nastrój i poprawia widoczność. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest oświetlenie reklamy zewnętrznej LED, dające najwyższą trwałość i oszczędność energii. Dobierając nośniki reklamy zewnętrznej, należy mieć na uwadze wypracowane standardy w świecie marketingu. Bazując na doświadczeniu biznesowym i psychologii, reguły te dokładnie określają, jaka forma reklamy zewnętrznej będzie najbardziej skuteczna dla danego miejsca i czasu.

Jakie są formy reklamy zewnętrznej?

Świat reklam zewnętrznych obejmuje wiele form i motywów. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć billboardy, plakaty oraz reklamy wielkoformatowe. Szczególnie te ostatnie mają monumentalny wpływ na otoczenie, nie dając możliwości pozostania niezauważonym. Często obejmują powierzchnię pełnej ściany budynku, stając się widoczne z dalekiej odległości.

Tablica reklamowa z wewnętrznym oświetleniem, umiejscowiona m.in. na przystankach autobusowych, to tzw. citylight. Motyw reklamowy może ulegać zmianie co kilka sekund, generując nowe bodźce wizualne dla osób oczekujących na środek transportu. Kasetony z dibondu, szyldy, okleiny samochodowe, banery zewnętrzne, neony – to wszystko mieści się w kategorii reklamy zewnętrznej, dając klientom punkt zahaczenia dla wzroku. Formy reklamy zewnętrznej uwzględniają ograniczenia przestrzenne, analizę widoczności, a także przewidywany ruch pojazdów i osób w danym miejscu. Ważna staje się także odległość, z której przechodnie będą mieli okazję po raz pierwszy dostrzec reklamę. Dlatego każdy nośnik reklamy zewnętrznej musi zostać przemyślany na etapie projektu. Marketing w trybie outdoor działał od zawsze, jednak w przeciwieństwie do innych promocji wizerunkowych, skuteczność reklamy zewnętrznej podlega ocenie w nieco dłuższym terminie.

 

 

Czym są litery przestrzenne i gdzie można je umieścić?
Czytaj więcej

Czym są litery przestrzenne i gdzie można je umieścić?

Poszukiwanie atrakcyjnej formy reklamy praktycznie nigdy się nie kończy. Bycie zauważonym przez klienta stanowi bowiem podstawowy warunek skutecznego marketingu i sprzedaży. Bez widoczności nie ma rozwoju, a bez rozwoju firma nie jest w stanie przetrwać w dłuższym terminie. Sprowadzanie sukcesu firmy wyłącznie do samej reklamy byłoby nadużyciem, jednak nie da się zaprzeczyć znaczenia takich form budowania wizerunku jak m.in. stosowanie liter przestrzennych. Chociaż nie każdy zdaje sobie sprawę, czym są litery przestrzenne, niemal każda osoba styka się z nimi na co dzień, idąc wzdłuż ulicy czy odwiedzając rozmaite lokale firmowe.

Litery przestrzenne, jak sama nazwa wskazuje, to trójwymiarowe obiekty, prezentujące w ciekawy sposób nazwę lub logo firmy. Wykonanie liter przestrzennych odbywa się z wykorzystaniem takich materiałów jak blacha, PCV czy dibond. Litery przestrzenne bardzo często są podświetlane od wewnątrz, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Najpopularniejsze jest tutaj oświetlenie od tyłu, dające niezwykle elegancki efekt. Dlaczego litery przestrzenne i co to oznacza dla biznesu, oraz jak z nich korzystać, aby otrzymać szybki zwrot z inwestycji? To bez wątpienia tematy, które należy pogłębić jeszcze przed decyzją o montażu tego rozwiązania. Jednak obserwując to, jak wiele firm decyduje się skorzystać z tego rozwiązania, można śmiało domyślać się ich ogromnej skuteczności.

Gdzie umieścić litery przestrzenne?

Litery przestrzenne powinny być umieszczone przede wszystkim tam, gdzie występuje duża rotacja osób. Dlatego bardzo często pojawiają się one na zewnętrznej witrynie sklepu czy wejściu do biurowca. Łatwa identyfikacja logo firmy pozwala na skuteczne budowanie zaufania, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać wymiernych efektów. Litery przestrzenne stanowią subtelny i niezwykle elegancki materiał reklamowy. Pozwalają się dowolnie kształtować na etapie projektu, gdyż dla każdego zlecenia tworzone są od podstaw.

Wady i zalety liter przestrzennych

Określenie, jakie są wady i zalety liter przestrzennych, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji przedsiębiorstwa. Można jednak ogólnie stwierdzić, że stosowanie liter przestrzennych to dość kosztowna inwestycja reklamowa, w porównaniu do innych rozwiązań. Jednak poniesiony koszt ma szansę zwrócić się w krótkim czasie. Budowa atrakcyjnego wizerunku w oczach klienta to podstawa działalności, a podświetlane litery przestrzenne stanowią doskonałą metodę dla osiągnięcia tego celu. Zalety liter przestrzennych znacznie przewyższają wadę, jaką pozostaje konieczność poniesienia wyższych kosztów na inwestycję. Dobra widoczność biura lub lokalu wychodzi tu na pierwszy plan. Oglądanie liter przestrzennych jest po prostu przyjemne dla ludzkiego oka, stając się pierwszym czynnikiem budującym w świadomości klienta pozytywny obraz marki.

Litery 3D wykonane są z trwałych materiałów, gwarantujących wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Litery przestrzenne dają się także dowolnie konfigurować podczas dokonywania zamówienia. Możliwa jest tu pełna elastyczność graficzna, dająca swobodę w kształtowaniu marketingowego przekazu. Umieszczenie liter przestrzennych w widocznym miejscu, cechującym się dobrą ekspozycją na potencjalnych klientów, daje zauważalne wyniki w krótkim czasie.

 

Zastosowanie pylonów reklamowych
Czytaj więcej

Zastosowanie pylonów reklamowych

Nawet jeśli sama nazwa brzmi dość enigmatycznie, pylony należą do najczęściej wybieranych elementów reklamy zewnętrznej. Codziennie widujemy je na stacjach benzynowych, przy supermarketach, w sąsiedztwie biurowców czy przy siedzibach firm. Reklama na pylonie to atrakcyjna, czytelna i nowoczesna forma promocji, dlatego nie dziwi fakt, że stawia na nią coraz większa liczba przedsiębiorstw. Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie pylon reklamowy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Czym są pylony reklamowe?

Wysoki, masywny słup z umieszczoną na nim treścią promocyjną – tak w największym skrócie można zdefiniować pylon. Ten popularny nośnik reklamowy składa się zazwyczaj z dwóch elementów:

– przytwierdzonej na stałe do podłoża podstawy, zwanej szkieletem,

– lica, czyli tablicy lub platformy, na której umieszcza się główną treść.

Popularność pylonów wynika z faktu, że są one widoczne z daleka, co ma istotne znaczenie w przypadku obiektów usytuowanych przy ruchliwej autostradzie lub w centrach dużych miast. Dzięki swoim rozmiarom reklama na pylonie ułatwia sprawne dotarcie do miejsca, o którym informuje. Z uwagi na swój pokaźny rozmiar pylony najczęściej wykorzystuje się jako nośniki reklamy zewnętrznej, choć firmom coraz częściej zdarza się instalować je także wewnątrz obiektów, takich jak hale targowe i wystawiennicze, centra handlowe czy sale widowiskowe.

Gdzie znajdują zastosowanie reklamy na pylonach?

Najbardziej powszechnym obszarem zastosowania reklamy w formie pylonu są bez wątpienia stacje paliw. Trudno wyobrazić sobie punkt tankowania bez wysokiego, podświetlonego słupa, na którym umieszczone jest wielkie logo marki wraz z aktualnymi cenami benzyny, oleju napędowego czy autogazu. Zewnętrzny pylon reklamowy to również stały element wyposażenia parkingów oraz placów przed galeriami handlowymi. Bardzo często tego rodzaju nośniki instalowane są także przy nowoczesnych biurowcach, w celu poinformowania o nazwach firm, mających swoje siedziby wewnątrz takich budynków. Pylon zlokalizowany przy drodze dojazdowej może z kolei informować o kierunku, odległości lub czasie potrzebnym do dotarcia na miejsce.

Kluczowe zalety pylonów reklamowych

Tym, co wyróżnia pylony spośród tradycyjnych nośników, takich jak billboardy czy bannery, jest ich imponujący rozmiar. Firma, która decyduje się na postawienie tak efektownej reklamy, postrzegana jest jako nowoczesny, solidny i godny zaufania parter biznesowy. Pylon może zostać wyposażony w podświetlenie, co czyni reklamę doskonale widoczną także po zmroku. Z całą pewnością, na popularność tego rodzaju konstrukcji wpływa również jej relatywnie niewielki koszt – w stosunku do licznych korzyści, jakie daje dobrze usytuowany i efektownie wykonany pylon reklamowy cena za taki nośnik zawsze będzie atrakcyjna i przystępna. Nie bez powodu jest on wybierany przez największych graczy, będących liderami w swoich branżach. Jednak tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się niezależnie od wielkości firmy, jej profilu czy pozycji na rynku. Współczesne możliwości projektowe są praktycznie nieograniczone, co pozwala precyzyjnie dopasować kształt i wygląd reklamy do potrzeb inwestora.

Specyfika projektowania kasetonu świetlnego
Czytaj więcej

Specyfika projektowania kasetonu świetlnego

Ze względu na niewielki koszt oraz atrakcyjną estetykę, kasetony od lat stanowią uniwersalne rozwiązanie reklamowe wybierane przez klientów z wielu branż. Niewątpliwie jedną z kluczowych zalet stosowania tego typu nośników jest możliwość realizacji najbardziej niestandardowych projektów. Aby jednak kaseton reklamowy spełnił swoje zadanie, stając się atrakcyjną wizytówką marki, musi zostać dobrze zaprojektowany i właściwie wykonany.

Kasetony reklamowe – zalety i zastosowanie

Jednostronne, dwustronne, małe, duże, płaskie lub trójwymiarowe – współczesne możliwości pozwalają zaprojektować i wykonać dowolny wygląd oraz kształt nośników. Z tego bogactwa obficie korzystają przedsiębiorstwa, dla których podświetlany kaseton reklamowy wewnątrz lub na zewnątrz budynku to coś więcej niż tylko modna forma promocji. Trójwymiarowy nośnik z dibondu lub innego tworzywa, często podświetlony światłem LED sprzyja kreowaniu nowoczesnego, profesjonalnego wizerunku. Jednocześnie, reklamowy kaseton z powodzeniem zastępuje tradycyjny szyld lub banner, wyróżniając się na tle innych, konkurencyjnych znaków.

Projektowanie kasetonu – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do stworzenia skutecznej i efektownej reklamy świetlnej, będzie oczywiście określenie jej funkcji. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kaseton ma eksponować nazwę i logo marki, informować klienta, że w tym miejscu znajduje się siedziba firmy, czy może zwracać uwagę na kluczowy element jej przewagi nad konkurencją?

Bardzo ważnym etapem projektowania kasetonu jest dostosowanie jego wielkości oraz kształtu. Parametry te powinny uwzględniać przyszłą lokalizację nośnika reklamowego, ewentualne ograniczenia architektoniczne oraz to, czy reklama ma znaleźć się w środku, czy na zewnątrz budynku.

Kolejny, istotny aspekt stanowi rozmieszczenie wszystkich obiektów na nośniku reklamowym. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy logotypem, nazwą firmy, hasłem promocyjnym oraz pozostałymi elementami. Umożliwia ono zachowanie spójności i pozwala uniknąć chaosu. Warto pamiętać, że estetycznie zaprojektowany kaseton, to skuteczniejszy efekt reklamowy.

Technologia produkcji kasetonów reklamowych

W przypadku nośników zewnętrznych standardowym rozwiązaniem stały się kasetony świetlne LED. Podświetlenie nie tylko zwiększa widoczność reklamy po zmierzchu, ale czyni ją również bardziej efektowną, co przekłada się na pozytywne postrzeganie całego przedsiębiorstwa. Światło może mieć dowolną barwę oraz natężenie, co pozwala zachować spójność reklamy z identyfikacją wizualną przedsiębiorstwa.

Do produkcji kasetonów najczęściej używa się dibondu – płyty kompozytowej połączonej rdzeniem z polietylenu. Charakteryzuje się on znacznie łatwiejszą i precyzyjniejszą obróbką niż tradycyjne materiały, np. aluminium. Dibond jest również dużo bardziej wytrzymały niż szkło akrylowe (plexi), dzięki czemu wykonane z niego kasetony reklamowe zachowają swój wygląd i estetykę przez długie lata.

 

 Jak powinno wyglądać profesjonalne stoisko reklamowe?
Czytaj więcej

Jak powinno wyglądać profesjonalne stoisko reklamowe?

Reklama jest dziś wszechobecna – można ją spotkać praktycznie wszędzie. Firma, która nigdzie nie prezentuje swojej oferty, ma bardzo małe szanse na przebicie się na rynku. Rozważając, która forma reklamy jest najskuteczniejsza, często wspomina się o internecie. Ale czy na pewno? W wielu przypadkach o wiele efektywniejsze może być dobrze zaprojektowane stoisko targowe. Ekspozycja i prezentacja swoich produktów to nadal bardzo popularna i skuteczna forma reklamy m.in. podczas dużych wydarzeń branżowych. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać profesjonalne stoisko reklamowe.

Przede wszystkim – estetyka stoiska targowego

Podczas targów każda firma ma wydzieloną przestrzeń do prezentacji swojej oferty. Konkurencja jest bardzo duża, dlatego też atrakcyjny wizualnie projekt stoiska targowego jest kluczem do przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów. Ciekawe, zaskakujące wzornictwo to nie wszystko. Stoisko musi być również estetyczne, dopasowane do charakteru firmy, przygotowane z kreatywnością, ale i wrażliwością na gusta odbiorców. Doświadczeni specjaliści doskonale wiedzą, jak zaprojektować oraz wykonać intrygujące, ale nie przytłaczające swoją stylistyką projekty. Warto więc zlecać tego typu usługę zewnętrznym podmiotom – oszczędza się w ten sposób czas i gwarantuje, że zabudowa stoisk targowych będzie na najwyższym poziomie.

Po drugie – użyteczność stoiska reklamowego

Gdy zaintrygowany klient podchodzi do starannie przemyślanego stoiska, powinien mieć łatwy dostęp do produktów, broszur informacyjnych lub osoby, z którą może porozmawiać. Konstrukcja stoiska musi umożliwić zainteresowanym bezproblemowe obejrzenie produktu lub skontaktowanie się z konsultantem, udzielającym dodatkowych informacji. Warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, takie jak ekrany z prezentacją oferty oraz zainwestować w drobne upominki dla odwiedzających.

Po trzecie – jakość zabudowy stoisk targowych

Trwałość i funkcjonalność to także cechy, obok których nie można przejść obojętnie. Jeśli zarówno zabudowa stoisk targowych, ich układ, jak i poszczególne elementy są zaprojektowane w oparciu o sprawdzone rozwiązania, bez trudu można w miejscu prezentacji stworzyć atmosferę wyjątkowego komfortu. Przełoży się ona nie tylko na doskonałe samopoczucie klientów, ale także wygodę obsługi, która lepiej będzie mogła wykonywać swoje obowiązki. Wytrzymałość stoiska targowego wiąże się również z możliwością wielokrotnego wykorzystywania go podczas różnych wydarzeń biznesowych.

Jaki jest koszt budowy stoiska targowego?

Proces szacowania ceny, którą trzeba zapłacić za zbudowanie stoiska targowego, można porównać do określania kosztów budowy domu. Przede wszystkim warto dokładnie zrozumieć, czego oczekujemy od swojej przestrzeni wystawienniczej i jakie są cele udziału w wybranych targach. To pewnego rodzaju inwestycja, która powinna się zwrócić. Im budżet utworzenia stoiska reklamowego będzie wyższy, tym więcej intrygujących, atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnych rozwiązań może ono zawierać, co przełoży się na zainteresowanie potencjalnych klientów. Na pytanie: jaki jest koszt budowy stoiska targowego, nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji firmy.

Czyszczenie reklamy świetlnej – jak prawidłowo i skutecznie czyścić reklamy świetlne?
Czytaj więcej

Czyszczenie reklamy świetlnej – jak prawidłowo i skutecznie czyścić reklamy świetlne?

Odpowiednio przeprowadzone czyszczenie reklam świetlnych wpływa nie tylko na zachowanie estetycznego wyglądu, ale również wydłużenie okresu użyteczności produktu. W jaki sposób prawidłowo czyścić i dbać o reklamy?

 

Czyszczenie reklamy świetlnej z dibondu

 

Deszcz, śnieg, pył uliczny, spaliny samochodowe, dymy z kominów i wiele innych czynników zanieczyszcza produkty reklamowe, co wpływa na ich estetykę oraz funkcjonalność. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja reklam.

W przypadku popularnych kasetonów lub pylonów reklamowych z dibondu konieczne jest stosowanie odpowiednich środków czystości. Tworzywo to wyróżnia się dużą podatnością na zarysowania, toteż do czyszczenia reklam kompozytowych zaleca się używanie czystych, dokładnie wypłukanych pod bieżącą wodą ściereczek z mikrofibry. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy na kasetonie reklamowym nie znajdują się np. drobinki piasku albo skruszonej elewacji budynku, które mogą powodować zarysowania podczas czyszczenia. Dlatego przed użyciem szmatki dobrze jest usunąć z niego twarde zabrudzenia przy pomocy np. sprężonego powietrza z agregatu sprężarkowego.

Po usunięciu większych zanieczyszczeń, można przystąpić do likwidacji kurzu i brudu mokrą ścierką z mikrofibry. Należy rozpocząć od delikatnego przecierania górnej części kasetonu, wyłącznie po zewnętrznej stronie. Nie wolno czyścić wewnętrznej konstrukcji, podobnie jak nie powinno się używać środków chemicznych, szczególnie rozpuszczalników, które mogą spowodować uszkodzenia grafiki albo kolorów na płycie kompozytowej znajdującej się na produkcie.

 

Usuwanie zanieczyszczeń z liter świetlnych

 

Czyszczenie reklam LED, w tym zwłaszcza liter świetlnych, trzeba przeprowadzić w taki sam sposób, jak mycie kasetonów kompozytowych. Należy wykorzystać miękkie, lekko zwilżone czystą wodą ścierki z mikrofibry. Bardzo ważne jest częste oraz dokładne płukanie szmatki pod bieżącą wodą. Nie wolno stosować detergentów, ponieważ mogą one trwale uszkodzić folię nadającą kolor literom. Po umyciu elementów, zaleca się wypolerowanie ich suchą szmatką, co pozwoli na uniknięcie nieestetycznych zacieków. Warto też pamiętać, aby nigdy nie czyścić kasetonów kompozytowych bądź liter świetlnych wodą pod dużym ciśnieniem, ponieważ tym sposobem można poważnie uszkodzić konstrukcję. Trzeba uważać na to, aby nie dociskać zbyt mocno ściereczki do powierzchni produktu.

 

Profesjonalna konserwacja i serwis reklam

 

Systematyczne czyszczenie reklam świetlnych to istotne, ale często trudne zadanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy kasetony są zamocowane na dużej wysokości. W takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalnych firm świadczących usługi nie tylko z zakresu czyszczenia, ale też serwisowania oraz konserwacji produktów reklamowych. Specjaliści mogą więc m.in. wymienić przepalone moduły LED, uszkodzone zasilacze, zmienić grafiki reklam czy zmodernizować oświetlenie, wykręcając tradycyjne świetlówki i instalując energooszczędne LED-y.

 

Dopasowanie rodzaju reklamy do prowadzonej działalności
Czytaj więcej

Dopasowanie rodzaju reklamy do prowadzonej działalności

Metody reklamy i promocji zawsze należy dopasowywać do rodzaju prowadzonej działalności – tylko wtedy mają szansę efektownie ją zaprezentować. W sposobach reklamy należy uwzględnić charakter działań firmowych – zupełnie inaczej reklamuje się kancelarię adwokacką, a inaczej pasmanterię. Dotyczy to nie tylko poczynań marketingowych, ale też klasycznej reklamy zewnętrznej – rodzaje szyldów muszą pokrywać się z tym, jak klient kojarzy konkretną branżę.

 

Jakie znamy skuteczne formy reklamy?

 

Jeśli chodzi o reklamę zewnętrzną, rodzaje takich form przekazu łączy jedno: są trwałe. Stąd też w przypadku działalności typowo nocnej – na przykład restauracje, kluby, sklepy czy apteki całodobowe – warto pomyśleć o szyldach podświetlanych, na przykład wykonywanych z plexi black&white – świecącej nocą na biało, a w ciągu dnia mającej postać czarnych elementów. Najskuteczniejsze formy reklamy to takie, które nie tyle krzyczą do odbiorcy poprzez świecące diody czy jaskrawe kolory, lecz takie, które wpadają w oko. Obecnie dużo częściej stawia się na stonowany design, dopasowany do architektury otoczenia, rezygnując przy tym z kiczowatych lampek i agresywnych neonów.

 

Jakie to formy reklamy?

 

Dziś nad szyldami dla działalności stacjonarnych pracują prawdziwi artyści – designerzy, którzy pragną sprawić, aby sztuka użytkowa wpasowywała się w klimat danego miejsca, ale wyróżniała na tle innych reklam. Na przykład na starym mieście stawia się na stonowane kolory i styl liter oraz logo nawiązujący do poważnego charakteru miejsca. Oprócz szyldów, liter przestrzennych i kasetonów duże wrażenie na odbiorcach robią również inne spośród znanych metod reklamy i promocji – stylowe attyki, stoiska sprzedażowe i targowe, pylony oraz tablice – one również muszą swoim charakterem nawiązywać do rodzaju prowadzonej działalności.

 

Jak za pomocą reklamy podkreślić charakter działalności? Metody reklamy i promocji

 

Głównym elementem odgrywającym ważną rolę w nacechowaniu danej działalności, jest kolorystyka reklamy. Tę stonowaną, chłodną, rezerwuje się dla firm o charakterze formalnym, biznesowym, urzędowym. Jaśniejsze i cieplejsze barwy to atuty branży rozrywkowej, modowej, kosmetycznej, dziecięcej. Nieco innych elementów graficznych używa się dla wyróżnienia tych branż, a innych na przykład dla działalności medycznej. Dotyczy to nie tylko kolorów, ale również grafiki w logo, czy czcionki w logotypie – wszystkie sposoby reklamy projektowanej przez wykwalifikowanych grafików muszą spełniać pewne niepisane zasady. Stąd też, chcąc nie popełnić graficznego faux pas i zamówić reklamę idealnie dopasowaną do własnej działalności, najlepiej zlecić jej wykreowanie profesjonalistom z agencji reklamowej, zajmującej się nie tylko realizacją reklamy zewnętrznej, ale również fachowym doradztwem i projektowaniem graficznym. Oprócz rozeznania w zasadach dotyczących kwestii estetycznych, mają oni również sporą wiedzę na temat tego, co już istnieje w danej branży, i czego lepiej nie powielać, a wyróżnić się oryginalnym podejściem do tematu na tle konkurencji.

 

Jak przebiega montaż podświetlanych szyldów reklamowych?
Czytaj więcej

Jak przebiega montaż podświetlanych szyldów reklamowych?

Aby pozyskać klientów dla swoich usług trzeba być zarówno widocznym, jak i wyróżniać się spośród konkurencji. Doskonały sposób na zwrócenie uwagi to montaż reklam świetlnych. Dobrze zaprojektowany szyld zainteresuje przechodniów nie tylko w nocy, gdy będzie podświetlony, ale także za dnia. Co trzeba wiedzieć o montażu takich reklam zewnętrznych?

 

Etapy montażu reklam podświetlanych — przygotowania

Firmy zajmujące się tworzeniem tego rodzaju instalacji powinny zacząć od przeprowadzenia audytu. Pozwala on zrozumieć potrzeby i oczekiwania zleceniodawcy, zorientować się w charakterze jego działalności, a także zapoznać się z miejscem, gdzie ma być wykonany montaż reklamy zewnętrznej. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą przygotować odpowiedni projekt. Nie może ograniczać się on do pokazania samej grafiki. Równie istotna jest realistyczna wizualizacja, na której zostanie zaprezentowane, jak proponowany szyld będzie wyglądał na budynku. W przypadku reklamy świetlnej należy przedstawić dwie wizualizacje: dzienną i nocną. Dopiero po zaakceptowaniu projektu przez klienta można przejść do kolejnego etapu. Polega on na doborze właściwych do danej realizacji materiałów. Od tego będzie zależeć estetyka oraz trwałość szyldu niezależnie od warunków atmosferycznych, ale też jego właściwy wygląd.

 

Produkcja i montaż reklam świetlnych

Proces wykonania szyldu zależy w znacznym stopniu od wybranego rozwiązania. Zazwyczaj tworzy się go z pleksiglasu, który może przybrać różne formy. Najprostszy szyld ma postać kasetonu o prostokątnym lub innym kształcie, w którego wnętrzu umieszcza się wydrukowaną na specjalnej folii grafikę. Alternatywnym sposobem jest stworzenie każdej litery i innych elementów 3D osobno — wówczas nie ma potrzeby umieszczania wewnątrz grafiki. W obu przypadkach do podświetlenia stosuje się energooszczędne diody LED. Obecnie dużą popularnością cieszą się tzw. litery black & white. Za dnia ciemne, dobrze widoczne na tle jasnej elewacji, nocą podświetlone na biało. Ostatni etap to, oczywiście, instalacja podświetlanego szyldu. Montaż reklam musi być wykonany w taki sposób, aby w czasie eksploatacji nie stwarzała żadnego zagrożenia dla przechodniów. Warto korzystać ze specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu nie uszkodzi się elewacji ani samego szyldu.

 

Profesjonalny montaż reklam

Decydując się na instalację zewnętrznej reklamy podświetlanej, warto pamiętać o obowiązujących przepisach prawnych. Montaż tego rodzaju szyldu wymaga specjalnego pozwolenia jedynie w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Nie może też być uciążliwy dla mieszkańców i uczestników ruchu drogowego. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Projektujemy, wykonujemy oraz instalujemy reklamy świetlne zgodnie z opisanymi wyżej zasadami. W takiej kwestii jak montaż reklam cennik zależy od danego zlecenia. Wszystkie szczegóły możemy umówić telefonicznie lub mailowo, dlatego zachęcamy do kontaktu.

 

Sposoby oświetlenia reklamy świetlnej
Czytaj więcej

Sposoby oświetlenia reklamy świetlnej

Podświetlane szyldy to bardzo estetyczny, a przy tym sprawdzony i skuteczny sposób na zainteresowanie potencjalnych klientów. Dzięki reklamie świetlnej jest się widocznym nie tylko za dnia, ale także w nocy. Właśnie w ciemnościach szyld prezentuje się najbardziej atrakcyjnie i przyciąga najwięcej uwagi, pozwalając wyróżnić się na tle konkurencji. W jaki jednak sposób uzyskuje się efekty oświetleniowe?

 

Oświetlenie reklam zewnętrznych

Możliwości oświetlenia szyldów jest wiele. Popularność niektórych z nich wyraźnie już słabnie, ustępując bardziej nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniom. Inne, choć stosowane od dawna, wciąż cieszą się powodzeniem. Wybór zależy głównie od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt i jakim dysponujemy budżetem. Warto przy tym pamiętać, że najbardziej atrakcyjne w danym wypadku wcale nie muszą być te najdroższe sposoby. Najbardziej klasyczne oświetlenie reklamy to znane i stosowane już od ponad stu lat neony. W tradycyjnej formie składają się ze szklanych rurek o kształcie liter lub innych znaków, wypełnionych substancjami o właściwościach luminescencyjnych. W zależności od koloru szkła oraz składu gazu lub innych luminoforów, możliwe było uzyskanie oświetlenia o przeróżnych kolorach i barwach. Obecnie neony wciąż są spotykane, ale do podświetlenia używa się raczej różnego rodzaju OSWIETLENIE LED, co jest prostszym, tańszym i trwalszym rozwiązaniem. Praktycznie całkiem wyparte zostały również tzw. lampy fluorescencyjne.

 

Współczesne oświetlenie do reklamy

Do zdecydowanie nowszych sposobów należą halogeny i inne lampy zewnętrze. Spotyka się je np. na billboardach oraz reklamach ściennych, zwykle zamontowane na specjalnych wysięgnikach, oświetlające plakaty od frontu. Takie rozwiązanie również traci na popularności, ze względu zarówno na wysokie koszty eksploatacji, jak i ustawy, w wyniku których billboardy znikają z przestrzeni publicznej. Tym, co wypiera wcześniejsze sposoby, jest nowoczesne oświetlenie reklamy zewnętrznej LED. Do jego głównych zalet zalicza się bardzo niski pobór energii, mocne światło, długotrwałość oraz niewielkie rozmiary. Lampki LED zwykle umieszcza się wewnątrz kasetonów, które mogą przybierać najróżniejsze formy.

 

Oświetlenie solarne do reklam

Jeśli zależy nam na jak najbardziej energooszczędnym rozwiązaniu, to warto pomyśleć nie tylko o źródle światła, ale także sposobie jego zasilania. Reklama wyposażona we własne panele fotowoltaiczne będzie miała zapewnione darmowe źródło prądu. Oświetlenie reklamy zewnętrznej LED, szczególnie w przypadku małych lub średnich szyldów, nie wymaga dużej ilości energii, dlatego do jego zasilania wystarczy niewielka instalacja solarna. W jeszcze lepszej sytuacji są firmy, które i tak czerpią prąd z własnych kolektorów słonecznych. Wówczas nie trzeba instalować osobnego systemu do reklamy, a jedynie podpiąć jej oświetlenie do już istniejącego źródła zasilania energią słoneczną. To energooszczędne rozwiązanie na miarę naszych czasów, łączące wysoką skuteczność marketingową, z trwałością oraz niskim kosztem eksploatacji.

 

Cechy dobrego projektu graficznego – 3 punkty, o które należy zadbać
Czytaj więcej

Cechy dobrego projektu graficznego – 3 punkty, o które należy zadbać

Czym wyróżnia się profesjonalny projekt graficzny? Bez wątpienia musi przyciągać wzrok potencjalnych odbiorców, zachęcać do podjęcia określonego działania i tym samym poprawiać sprzedaż czy wizerunek danej marki. Tylko jakie cechy wpływają na to, że właśnie tak zostanie odebrany? Zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu, w którym opisujemy najważniejsze wyróżniki dobrego projektu.

 

Cechy dobrego projektu graficznego

Profesjonalny projekt powinien realizować założone cele. Niezwykle ważna jest więc znajomość rynku, a przede wszystkim grupy docelowej, do której ma być skierowany. To bez wątpienia punkt wyjściowy każdego udanego projektu, bez względu na to, czy chcemy zareklamować produkt, usługę, wypromować osobę czy wydarzenie. Przekaz zawarty w grafice musi wzbudzać pewne emocje czy też kojarzyć się ze zjawiskami, z którymi dana marka chce być utożsamiana. Nawet najpiękniejsza grafika może spotkać się z zerowym zainteresowaniem, jeśli nie będzie poparta rzetelną analizą oczekiwań potencjalnego odbiorcy. Pomysłowe, świeże i odkrywcze podejście do tematu zdecydowanie wyróżnia najlepsze projekty graficzne.

 

Równowaga kluczem do sukcesu

Harmonia oraz spójność są jednymi z najważniejszych cech udanej realizacji. Jak powiedział Antoine de Saint-Exupéry „Wydaje się, że doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć”. Współcześnie dotarliśmy do momentu, w którym prostota jest niezwykle ceniona, ale dobry projekt graficzny wcale nie opiera się na minimalizmie, lecz na równowadze. Wszystko powinno być na swoim miejscu, a poszczególne elementy nie mogą agresywnie dominować innych czy wywoływać uczucia dyskomfortu u oglądających. Nawet mocny przekaz w pewnej ważnej sprawie powinien wyróżniać się wizualną harmonią, bo inaczej, zamiast edukować, będzie denerwował i tym samym odpychał od tego, co najważniejsze, czyli przekazu. Projektowanie graficzne to także niejako umiejętność „sterowania wzrokiem” obserwujących. Tutaj liczy się rytm, symetria oraz hierarchia znaków, dzięki której oglądający najpierw spojrzy w dane miejsce, a dopiero potem skieruje wzrok w inne.

 

Typografia na miarę nowoczesnej grafiki

W kwestii takiej jak cechy dobrego projektu graficznego nie można pominąć typografii. Pod pojęciem tym kryją się elementy, takie jak:

  1. Kolorystyka. Każda barwa wzbudza nieco inne emocje, a nawet wpływa na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Kolory powinny być dobrane zgodnie z tą wiedzą, ale też pasować do siebie wzajemnie.
  2. Stylowe fonty oraz czytelna czcionka. Bez tego ciężko wyobrazić sobie skuteczny przekaz, nawet jeśli całość przykuwa wzrok.
  3. Hierarchia, która pozwala uporządkować zawarty w grafice tekst i wyróżnić najważniejsze informacje.

Projektowanie wiąże się z umiejętnością poznania grupy docelowej oraz dużą dawką kreatywności. Warto zadbać o profesjonalne usługi graficzne, aby projekt rzeczywiście został zauważony przez tych, na których uwadze najbardziej nam zależy.

 

Jak dobrać kolory do reklamy zewnętrznej? Krótki poradnik
Czytaj więcej

Jak dobrać kolory do reklamy zewnętrznej? Krótki poradnik

Nowoczesny, podświetlony baner często stanowi pierwszy kontakt klienta z daną marką. Z daleka przykuwa jego wzrok, pomaga zlokalizować wejście do budynku i tym samym wpływa na wzrost zainteresowania przechodzących w pobliżu osób. Jakie kolory w reklamie sprawdzają się najlepiej? Odpowiedzi warto poszukać w psychologii oraz najnowszych trendach marketingowych.  

 

Jak dobrać kolory do reklamy zewnętrznej?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, reklama świetlna znacząco wpływa na odbiór marki przez potencjalnych klientów. Niestety, przedsiębiorcy często wybierają zbyt agresywne lub nieprzemyślane formy, pomijając upodobania swojej grupy docelowej czy stosując techniki dalekie od panujących trendów. W kwestii takiej jak skuteczna reklama zewnętrzna, znaczącą rolę odgrywa kolorystyka. Jej zadaniem jest przyciągnięcie uwagi, a więc wyróżnienie danego szyldu spośród wielu innych, a jednocześnie umiejętność wtopienia się w stylistykę otoczenia. Już dawno minęły czasy, kiedy im bardziej kolorowo i jaskrawo znaczyło lepiej. Dziś dobór kolorystyki zależy przede wszystkim od działalności danej marki. Musi być spójny z jej wizerunkiem, pomysłowy oraz wybrany ze smakiem.  

 

Branding, czyli spójny wizerunek marki

Od stylistyki różnorodnych form prezentowania działalności danej firmy zależy, jak naszą markę będą postrzegać klienci. Kolory w marketingu wizerunkowym mają ogromne znaczenie, a ich wybór do reklamy zewnętrznej powinien być spójny z paletą barw stosowaną na przykład na stronie internetowej czy w katalogach produktowych. To nic innego jak słynny branding, dobrze znany każdej osobie zajmującej się marketingiem. Dlaczego jest tak ważny? Jego największą zaletą okazuje się zaistnienie w świadomości klientów, a co za tym idzie, większe przywiązanie do produktów czy usług danej marki.  

 

Reklama świetlna a psychologia kolorów

Niezwykle ważnym aspektem, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczną identyfikację wizualną jest postępowanie zgodne z psychologią kolorów. Otaczające nas barwy mają duży wpływ na odbiór różnorodnych zjawisk, dlatego wybierając kolor w reklamie warto zastanowić się, jaki odcień będzie wywoływał emocje, z którymi chcemy być utożsamiani. Dla przykładu czerwień kojarzy się z energią, walecznością i podobno przyspiesza podejmowanie decyzji. Zbyt duża ilość tego koloru może jednak wzbudzać negatywne emocje, a nawet podnosić ciśnienie i powodować wyrzut adrenaliny. Kolor żółty wpływa na odczuwanie radości, pobudza optymistyczne myśli. Połączeniem tych dwóch kolorów jest pomarańcz, barwa kojarzona niezwykle ciepło. Zieleń daje z kolei poczucie spokoju, bezpieczeństwa i przynosi skojarzenia z rozwojem oraz urodzajem. Niebieski to symbol pewności, czystości i zdrowia.  Specjaliści wskazują, że większość osób zwraca uwagę na kolor podczas wyboru danej marki jako potencjalnego usługodawcy. Co więcej, barwa może też skutecznie zniechęcić do danej firmy, dlatego nie można pomijać znaczenia kolorystyki w planowaniu reklamy zewnętrznej. 

 

Jak przygotować się do współpracy ze studiem reklamy?
Czytaj więcej

Jak przygotować się do współpracy ze studiem reklamy?

Aby wyróżnić się na tle konkurencji, zwiększyć przychody w firmie, warto zainwestować w działania marketingowe. Odpowiednio dopasowana strategia umożliwia pozyskiwanie nowych klientów, nawet w czasach spowolnienia gospodarczego. Jak jednak powinna przebiegać współpraca ze studiem reklamy?

Przygotowanie profesjonalnych materiałów promocyjnych stanowi spore wyzwanie. Trzeba zadbać nie tylko o jakość wykonania, ale również o dopasowanie projektów do założeń identyfikacji wizualnej. Bez względu, czy zlecamy wykonanie liter przestrzennych, , pylonów, tablic, kasetonów musimy zatroszczyć się, aby artykuły te cechowały się jednorodnością.

 

Od pomysłu do wdrożenia, czyli zasady współpracy klienta z agencją reklamową

Dobór odpowiedniej formy reklamy wymaga gruntownej analizy. Osoba zlecająca opracowanie artykułów marketingowych powinna zastanowić się, co chce osiągnąć, do kogo zamierza trafić z przekazem. Wprawdzie studio graficzne zajmuje się przygotowaniem projektu, jednak jego działania muszą być ukierunkowane. Stąd też reprezentant firmy powinien jasno określić swoje oczekiwania. Najlepiej, aby dysponował Podstawową Księgą Znaku z wykazem szczegółowych wytycznych dotyczących przyjętej kolorystyki, kroju czcionek, koloru tła, czy wyglądu logotypu. Jeśli dana organizacja nie wypracowała takiego dokumentu, wówczas można zaprezentować przykładowe materiały służące jako inspiracja.

 

Współpraca ze studiem reklamy – jak znaleźć odpowiedniego wykonawcę?

Na rynku funkcjonuje wiele agencji zajmujących się tworzeniem materiałów promocyjnych. Jak znaleźć kompetentnego wykonawcę? Poniżej lista 4 rzeczy, na których należy się skoncentrować:

– Portfolio – studia kreatywne z reguły umieszczają swoje realizacje na stronie internetowej.

– Wiarygodność – warto zweryfikować, jak długo agencja istnieje na rynku, czy posiada wpis w bazie przedsiębiorców (np. CEiDG lub KRS).

– Referencje – do doskonałych praktyk zalicza się sprawdzenie opinii klientów współpracujących ze studiem graficznym.

 

Projekt studia graficznego – dlaczego warto się na nim skupić?

Wśród najważniejszych etapów współpracy trzeba wymienić projekt. Dzięki niemu zleceniodawca może wyobrazić sobie, jak będą wyglądały zamówione przez niego materiały. To również dobry czas na zgłaszanie uwag, komentarzy, wdrażanie korekt. Konstruktywna współpraca ze studiem graficznym pozwoli na wypracowanie interesującego rezultatu. Trzeba jednak pamiętać, że po zaakceptowaniu wizualizacji, nie będzie już miejsca na dalsze zmiany.

 

Zasady współpracy z agencją reklamową – umowa czy ustalenia mailowe?

Sporządzenie umowy stanowi niezmiernie istotny element regulujący kwestie współpracy ze studiem reklamy. W dokumencie powinny znaleźć się informacje, takie jak:

– dane firmy,

– zakres realizowanych działań,

– harmonogram prac,

– kary umowne.

Podsumowując, właściwie prowadzony marketing wiąże się z wieloma korzyściami i pomaga w pozyskaniu nowych klientów. Dużą rolę w tym procesie odgrywa studio kreatywne. Pracujący w nim specjaliści powinni stanowić wsparcie w wyborze optymalnego rozwiązania.

 

Litery black & white
Czytaj więcej

Litery black & white

Nasze litery 3D z plexi są podświetlane i wykonujemy je również z pleksi black & white.

Litery 3D zrealizowaliśmy z wysokiej jakości taśmy aluminiowej malowanej proszkowo, a front logotypu wypełnia plexi black & white. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla miejsc, w których za dnia jest jasno i białe elementy na jasnej elewacji budynku nie wyróżniałyby się wystarczająco. Nocą po podświetleniu frontu z plexi black & white, litery 3D świecą się na biało, a za dnia pozostają w ciemnym kolorze.

Osłony kas z pleksi, ochrona pracowników, naklejki ostrzegawcze
Czytaj więcej

Osłony kas z pleksi, ochrona pracowników, naklejki ostrzegawcze

W obecnym, trudnym dla wszystkich czasie bardzo ważna jest ochrona pracowników sklepów. Mamy doświadczenie jako producent specjalnych osłon z pleksi. Osłony kas wykonujemy i montujemy pod konkretny wymiar i rodzaj sklepu. Dodatkowo proponujemy naklejki ostrzegawcze dla klientów informujące o zachowaniu bezpiecznej odległości.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA
Czytaj więcej

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA

W dniach 04.02 - 07.02.2020 mieliśmy zaszczyt wziąć udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA.

To jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. 

Nasze stoisko - będące jednocześnie prezentacją naszych produktów -  jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Gdańska Uchwała Krajobrazowa
Czytaj więcej

Gdańska Uchwała Krajobrazowa

Produkujemy reklamy zgodne z uchwałą krajobrazową. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój szyld jest zgodny z aktualnymi przepisami, napisz do nas.

Oznakowanie inwestycji
Czytaj więcej

Oznakowanie inwestycji

Mieliśmy zaszczyt zrealizować oznakowanie prestiżowej inwestycji ATAL Baltica Towers. Na zlecenie Inwestora zajęliśmy się oznakowaniem zewnętrznym (litery blokowe, kaseton, pylon) oraz oznakowaniem wewnętrznym (numery mieszkań, numery pokoi hotelowych, numery kondygnacji, tabliczki policyjne, tabliczki do pomieszczeń technicznych).

Litery reklamowe, oznakowanie sklepów
Czytaj więcej

Litery reklamowe, oznakowanie sklepów

Zajmujemy się oznakowaniem sklepów w całej Polsce i nie tylko. Produkujemy oraz montujemy reklamy świetlne, litery reklamowe, szyldy, oznakowanie kas, przymierzalni, wyklejanie witryn. 

W tym przypadku mieliśmy zaszczyt zająć się identyfikacją wizualną marki odzieżowej Desigual na terenie Polski, Austrii oraz Niemiec.

Litery przestrzenne Gdańsk
Czytaj więcej

Litery przestrzenne Gdańsk

Choć realizujemy projekty w całej Polsce, tym razem chcemy pochwalić się lokalną realizacją.

Litery przestrzenne w Centrum Handlowym Forum w Gdańsku.

Litery przestrzenne
Czytaj więcej

Litery przestrzenne

Budujemy przestrzenne znaki i podśiwtlamy je na różne sposoby. Dla inwestycji Haerson mieliśmy przyjemność wykonać litery przestrzenne podświetlone bokiem.

Oznakowanie Muzeum II Wojny Światowej
Czytaj więcej

Oznakowanie Muzeum II Wojny Światowej

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania warszawskiego mieliśmy zaszczyt wykonać oznakowanie dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wykonaliśmy m.in. tablice z grafikami upamiętniające ważne z punktu widzenia naszej historii wydarzenia. 

Kasetony podświetlane inwestycji Oliwa 505
Czytaj więcej

Kasetony podświetlane inwestycji Oliwa 505

Mieliśmy zaszczyt oznakować lokale usługowe inwestycji Oliwa 505 a więc realizacji, która otrzymała nagrodę Budowa Roku 2017, przyznawaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Budownictwa i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Historyczny budynek zlokalizowany jest przy głównej arterii Gdańska. 

Nasza realizacja obejmowała wykonanie oraz montaż jednolitych, białych kasetonów z podświetleniem znaków, które wystają z lica kasetonu.

Stoiska reklamowe
Czytaj więcej

Stoiska reklamowe

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również stoiska reklamowe, które w efektowny sposób podkreślą działalność Państwa Firmy. Łatwy sposób montażu oraz mobilność sprawi, że zareklamujecie się Państwo w dowolnym miejscu na świecie.

Litery przestrzenne | Reklamy świetlne | Pylony i tablice reklamowe | Kasetony reklamowe | Attyki i szyldy reklamowe | Stoiska reklamowe | Oznakowanie wewnętrzne | Pozstałe usługi reklamowe
Zadzwoń